- dopuścić
- dk VIa, \dopuścićpuszczę, \dopuścićcisz, \dopuścićpuść, \dopuścićcił, \dopuścićpuszczony - dopuszczać ndk I, \dopuścićam, \dopuścićasz, \dopuścićają, \dopuścićaj, \dopuścićał, \dopuścićany1. «pozwolić zbliżyć się, dać przystęp do kogoś, czegoś (często z przeczeniem)»
Nie dopuszczać nikogo do zakaźnie chorych.
Nie zatrudnionych nie dopuszcza się do pracowni.
Dobre futro nie dopuszcza mrozu.
◊ Dopuścić coś do głowy, do serca, do siebie «przejąć się czymś i nie przestawać o tym myśleć (przeważnie o czymś smutnym, przykrym, dręczącym)»◊ Dopuścić kogoś do tajemnicy, do sekretu «wyjawić, zdradzić komuś tajemnicę, sekret, wtajemniczyć kogoś w coś»◊ Dopuścić coś do świadomości «uświadomić sobie, zrozumieć coś»2. «przystać na coś, nie przeszkodzić czemuś; pozwolić, zezwolić»Nie dopuszczać do rozmów na jakiś temat.
Nie można do tego dopuścić.
∆ Dopuścić świadków «pozwolić zeznawać świadkom»◊ Dopuścić do egzaminu, do matury, do studiów «uznać kogoś za odpowiednio przygotowanego do zdawania egzaminu, matury, do studiowania»◊ Dopuścić do głosu, do słowa «pozwolić mówić»◊ Dopuścić kogoś do godności, do stanowiska, do urzędu «pozwolić komuś objąć godność, stanowisko, urząd»◊ Dopuścić do poufałości, do komitywy ze sobą «spoufalić ze sobą, pozwolić na zażyłe stosunki»◊ Dopuścić do zawodów, do mistrzostw «pozwolić na wzięcie udziału w zawodach, w mistrzostwach (po spełnieniu wymaganych warunków)»◊ Dopuścić kogoś do zysków, do udziału w zyskach «zgodzić się na czyjś udział w zyskach»3. częściej ndk «uznawać coś za możliwe; przypuszczać, przewidywać»Dopuszczać możliwość strat.
Kodeks dopuszcza możliwość rozwiązania małżeństwa.
dopuścić się - dopuszczać się «zrobić, popełnić coś (przeważnie coś złego)»Dopuścić się przestępstwa, ciężkiego wykroczenia.
Dopuszczać się czynów karygodnych, ogromnych nadużyć.
Dopuścić się zdrady, zbrodni.
Słownik języka polskiego . 2013.