- kot
- m IV, DB. -a, C. -u, Ms. kocie; lm M. -y1. «Felis domestica, zwierzę domowe z rodziny o tej samej nazwie, powszechnie hodowane na świecie»
Biały, bury, czarny kot.
Puszysty, zwinny kot.
Kot angorski, perski, syjamski.
Kot mruczy, skrada się, czatuje.
◊ Drzeć z kimś koty; być, żyć z kimś jak pies z kotem «być z kimś w niezgodzie, kłócić się; nienawidzić się wzajemnie»◊ Kupować, targować kota w worku «kupować coś bez obejrzenia, bez sprawdzenia»◊ Bawić się, igrać z kimś jak kot z myszką «znęcać się nad kimś słabym»◊ pot. Odwracać, wykręcać kota ogonem «przedstawiać coś w zupełnie innym, w fałszywym świetle»◊ Biegać, latać jak kot z pęcherzem «biegać w różnych kierunkach bez określonego celu»◊ Tyle co kot napłakał «bardzo mało, odrobinę»◊ Popędzić, pogonić komuś kota «wyrzucić, wypędzić kogoś z jakiegoś miejsca»□ Pierwsze koty za płoty «pierwszy wytwór czyjejś pracy może być nieudany; pierwsze próby mogą się skończyć niepomyślnie»□ Kot zawsze pada na cztery łapy.□ Myszy tańcują, kiedy kota nie czują.□ W nocy wszystkie koty szare (bure).□ Nie dla psa kiełbasa, nie dla kota sadło (spyrka).2. zool. koty «Felidae, rodzina ssaków drapieżnych, charakteryzujących się smukłym, giętkim ciałem, okrągłą głową z krótkim pyskiem, pięciopalczastymi nogami o wciąganych pazurach oraz miękką sierścią i długim ogonem»Lew i ryś należą do rodziny kotów.
3. pot. tylko w lm «błam futrzany ze skór kocich lub zajęczych»4. łow. «zając»5. mors. «mała czteroramienna kotwica bez poprzeczki, używana do kotwiczenia małych łodzi i wyławiania przedmiotów zatopionych niezbyt głęboko; drapacz»
Słownik języka polskiego . 2013.