- młody
- młodzi, \młodydszy1. «o człowieku: mający te lata swego życia, które oddzielają okres dzieciństwa od wieku dojrzałego; o zwierzęciu: niedawno urodzony, niedługo żyjący; niestary»
Młoda kobieta.
Młody mężczyzna.
Młodzi ludzie.
Młody ptak.
Młode zwierzęta.
Najmłodszy z uczestników olimpiady miał 15 lat.
Gdybym był młodszy, dziewczyno, gdybym był młodszy!
Piłbym, ach wtenczas nie wino, lecz spojrzeń twoich najsłodszy nektar, dziewczyno! (Asnyk)
∆ Państwo młodzi «para narzeczonych w dniu swego ślubu; nowożeńcy»◊ Młody, młodszy (w połączeniu z nazwiskiem) «syn (w odróżnieniu od swego ojca, noszący to samo nazwisko)»◊ Młoda para «młodzieniec i dziewczyna; narzeczeni, nowożeńcy»◊ Pan młody, panna młoda «mężczyzna, kobieta w dniu swego ślubu albo niedługo po nim»◊ Młoda kadra, młode siły «młodzież zaczynająca swoją działalność w bieżącym okresie, w danej dziedzinie»◊ Młody talent «utalentowany w jakiejś dziedzinie młody człowiek»◊ Młodszy rangą, stopniem «niższy pod względem rangi, stopnia»◊ Młodsza linia, gałąź (rodu) «potomkowie pochodzący od drugiego z kolei syna»◊ Być wiecznie młodym a) «o człowieku: zachowywać cechy młodości, nie starzeć się duchowo» b) «w odniesieniu do pojęć, zjawisk: zachowywać świeżość, aktualność; być nieprzemijającym»2. «odnoszący się, należący do młodzieńca lub dziewczyny, charakterystyczny dla ich wieku, dla okresu młodzieńczego; pochodzący z okresu czyjejś młodości»Młode oczy, nogi.
Młody głos.
◊ Młode lata, młody wiek «okres oddzielający dzieciństwo od wieku dojrzałego; młodość»◊ pot. Coś (np. suknia) jest za młode dla kogoś «coś jest dla kogoś nieodpowiednie ze względu na jego dojrzały lub podeszły wiek»3. «o roślinach i ich częściach: będący w stadium wczesnego rozwoju, niedawno wyrosły; o owocach, plonach: wcześnie dojrzewający, wczesny; o niektórych produktach, trunkach: niedawno zrobiony, wyprodukowany; znajdujący się na początku określonego procesu dojrzewania»Młoda ozimina.
Młode drzewo.
Młode liście, pędy.
Młody las.
Młoda kapusta.
Młode jarzyny, kartofle.
∆ Młode wino «wino świeżo zrobione, słabe, zawierające małą ilość alkoholu»4. «ukształtowany, powstały w późniejszym okresie (w zestawieniu z tym, co było poprzednio), niedawno istniejący lub odkryty; późniejszy»Młoda literatura, kultura.
Młode państwo.
Młody kraj.
Najmłodsza dziedzina wiedzy.
Starsze i młodsze warstwy geologiczne.
młody, młoda w użyciu rzecz.1. «młody mężczyzna, młoda kobieta; w lm młodzi ludzie, młodzież»Muzyka dla młodych.
2. «pan młody, panna młoda; w lm nowożeńcy (pan młody i panna młoda), młode małżeństwo»Posag młodej.
Na ślubie była tylko rodzina młodych.
młodszy \młodydsiw użyciu rzecz. (częściej w lm) «ktoś, kto ma mniej lat niż ktoś drugi; w lm najczęściej: dzieci, młodzież»Uczyć młodszych szacunku dla starszych.
Zorganizowano zabawę dla najmłodszych.
młode w użyciu rzecz. «niedorosłe zwierzę; małe zwierzęcia (np. szczenię, cielę, pisklę); młodzik»Młode lwa, tygrysa.
Samica karmi, wychowuje młode.
za młodu «w okresie młodości; od młodości, od wczesnego wieku»Już za młodu pracowali w szkolnictwie.
Za młodu parał się literaturą.
□ Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci «to, czego się człowiek nauczy w młodości, wywiera wpływ na dalsze jego życie»
Słownik języka polskiego . 2013.