- ognisko
- n II, N. \ogniskokiem; lm D. \ogniskoisk1. «stos drewna, chrustu itp. zapalony pod gołym niebem»
Palić, rozpalić, rozniecić, rozłożyć ognisko.
Ognisko bucha, dogasa, dymi, pali się, płonie.
2. «impreza rozrywkowa, urządzana zwykle wieczorem przy palącym się stosie, połączona z występami artystycznymi»Ognisko harcerskie.
Urządzić ognisko.
3. «ośrodek, miejsce w którym coś się skupia, które jest siedliskiem, źródłem czegoś; centrum»Ognisko cywilizacji, kultury, nauki, sztuki.
Ognisko rewolucji, ruchu politycznego, walki, wojny.
Ognisko stonki ziemniaczanej.
∆ Ognisko artystyczne, muzyczne, plastyczne itp. «instytucja kulturalna lub oświatowa, rozwijająca zainteresowania, upowszechniająca jakąś dziedzinę sztuki czy nauki poprzez dokształcanie amatorów, rzadziej fachowców»4. przestarz. «miejsce, na którym rozpala się ogień (w kuchni, w piecu itp.); ogień palący się w tym miejscu»dziś żywe w terminologii specjalnej i we fraz.∆ techn. Ognisko kowalskie «najprostszy piec służący do nagrzewania materiału w rozżarzonym węglu lub koksie przed kuciem ręcznym»◊ podn. Ognisko domowe, ognisko rodzinne «dom rodzinny; rodzina»5. fiz. «punkt skupienia przechodzących przez soczewkę lub odbitych od zwierciadła promieni padających na nie równolegle do osi optycznej»6. med. wet. «miejsce, w którym występują i z którego się szerzą zmiany chorobowe»Ognisko chorobowe.
Ognisko gnilne, gruźlicze, infekcyjne, ropne, zapalne.
Słownik języka polskiego . 2013.