- ręczny
- \ręcznyni1. «wykonywany, wykonany ręką, rękami, bez użycia maszyny lub skomplikowanego przyrządu; niemechaniczny, nie zmechanizowany»
Haft ręczny.
Koronka ręczna.
Pismo, pisanie ręczne.
Praca ręczna.
Ręczny transport bagażu.
Sweter ręcznej roboty.
∆ Robótki ręczne «haftowanie, szydełkowanie, szycie itp. zajęcia kobiece»∆ druk. Skład ręczny, składanie ręczne «zestawianie materiału zecerskiego w wyrazy i wiersze przez składacza, który ręcznie układa kolejne czcionki w wierszowniku»∆ sport. Piłka ręczna «zespołowa gra w piłkę prowadzona przez dwie drużyny (po siedmiu, rzadziej po jedenastu graczy), oparta na zasadzie, że piłkę wolno rzucać i chwytać rękami, nie wolno natomiast dotykać jej nogami; o zwycięstwie decyduje większa liczba zdobytych przez daną drużynę bramek»∆ techn. Napęd ręczny «urządzenie do wprawiania w ruch jakiegoś mechanizmu, jakiejś maszyny za pomocą pracy rąk»∆ wojsk. Broń ręczna «broń noszona i obsługiwana przez jedną osobę»∆ Granat ręczny «granat przystosowany do miotania ręką»∆ Ręczny karabin maszynowy (rkm) «karabin maszynowy lekkiej konstrukcji przystosowany do przenoszenia»2. «o różnego rodzaju przyrządach, narzędziach, przedmiotach itp.: uruchamiany, obsługiwany pracą rąk; nieautomatyczny»Dzwonek ręczny.
Piła ręczna.
Hamulec ręczny pojazdu.
Klawiatura ręczna organów.
Ręczna maszyna do szycia.
Ręczny świder górniczy.
Ręczny wózek transportowy.
3. «przystosowany do noszenia na ręce, niesienia w rękach; podręczny»Latarka ręczna.
Zegarek ręczny.
∆ Bagaż ręczny «bagaż, który można własnoręcznie przenieść, który ma się przy sobie w podróży; bagaż podręczny»4. rzad. «dotyczący ręki, rąk; o ludziach: pracujący rękami, bez użycia maszyn»Sprawność ręczna.
Tynkarze ręczni.
Słownik języka polskiego . 2013.