- jeszcze
- 1. «partykuła uwydatniająca, że coś trwa (powtarza się) już od pewnego czasu albo trwa dłużej niż należało się spodziewać»
Mimo długotrwałej suszy było jeszcze dużo świeżych kwiatów.
Skończył właśnie siedemdziesiąt lat, a pracował jeszcze za dwóch.
2. «partykuła uwydatniająca, że coś się działo bardzo dawno»Poznali się jeszcze jako dzieci.
Budynek został zaprojektowany jeszcze przez Corazziego.
3. «partykuła uwydatniająca, że coś oczekiwanego, spodziewanego nie nastąpiło, że od czegoś dzieli jakiś czas (często z czasownikiem zaprzeczonym)»Już dwie minuty po godzinie planowanego odjazdu, a ekspres jeszcze nie odszedł.
Do zakończenia budowy było jeszcze kilka miesięcy.
4. «partykuła uwydatniająca, że coś jest przedmiotem nadziei, obawy, życzenia, prośby, chęci przedłużenia trwania, powtórzenia itp.»W tym tygodniu na pewno się jeszcze zobaczymy.
Nie odchodź jeszcze.
Nie wiadomo, czy jeszcze kiedy tu przyjdziemy.
5. «partykuła uwydatniająca, że coś dziejącego się obecnie nie jest takie, jakiego się spodziewano, oczekiwano»Już początek lipca, a jeszcze zimno i dżdżysto.
6. «w połączeniu ze stopniem wyższym przysłówków lub przymiotników albo też z innymi wyrazami oznaczającymi wysoki stopień, zmianę nasilenia, rozwój czegoś itp. - partykuła uwydatniająca nasilenie przekraczające stan zwykły, oczekiwanie itp.»Był jeszcze weselszy i bardziej ożywiony niż zwykle.
Przejął się tym jeszcze bardziej, niż można się było spodziewać.
◊ Jeszcze by też, jeszcze czego, jeszcze tego brakuje (potrzeba) «powiedzenia ekspresywne, uwydatniające najczęściej żywy kontrast (zwłaszcza w odpowiedziach), niechęć względem czegoś, ostrą odmowę, obawę itp.»Jeszcze by też miał na co narzekać!
Nie oddam im gospodarki. Jeszcze czego!
◊ Jeszcze jak, jeszcze jaki «mocne potwierdzenie czegoś»Czy chce jechać na wycieczkę? Jeszcze jak!
Dobry z niego fachowiec. Jeszcze jaki!
Słownik języka polskiego . 2013.