- kieszeń
- ż V, DCMs. \kieszeńeni; lm M. \kieszeńenie, D. \kieszeńeni1. «kawałek jakiegoś materiału na ubraniu, plecaku, torebce przyszyty z trzech stron, tworzący wgłębienie lub rodzaj woreczka wszytego w ubranie, plecak, torebkę, służącego do schowania podręcznych drobiazgów, dokumentów, pieniędzy»
Kieszeń boczna, wewnętrzna, zapinana, dziurawa, podarta, pusta.
Kieszeń fartucha, marynarki, palta, spodni.
Opróżnić, wypchać, wywrócić kieszenie.
Kłaść, schować, sięgnąć, włożyć, wsunąć do kieszeni.
Przeszukiwać czyjeś kieszenie, grzebać po kieszeniach szukając czegoś.
Nosić coś w kieszeni, w kieszeniach.
Trzymać ręce w kieszeniach.
Wyjąć, wyciągnąć, wydobyć coś z kieszeni.
Wyjąć rękę (ręce) z kieszeni.
◊ Mieć już coś w kieszeni «zdobyć coś, być czegoś pewnym; mieć coś zapewnione»◊ Schować do kieszeni «nie zareagować na coś, zachować coś dla siebie, przemilczeć»◊ Znać coś jak własną, swoją kieszeń «znać coś bardzo dobrze, dokładnie»2. «o własnych lub czyichś zasobach pieniężnych, funduszach, pieniądzach»Finansować coś, płacić z własnej kieszeni.
◊ Dziurawa, pusta kieszeń; dziury, pustki w kieszeni «brak pieniędzy, bieda»◊ Kieszeń pozwala, nie pozwala na coś «wystarcza, nie wystarcza na co pieniędzy»◊ Nie na czyjąś kieszeń «nie na czyjeś możliwości finansowe»◊ Dostępne dla czyjejś kieszeni «nie przekraczające czyichś możliwości finansowych, dostępne dla kogo do nabycia»◊ Wypchać, napchać, nabić kieszenie «zdobyć dużo pieniędzy»◊ Schować, chować, brać pieniądze do kieszeni, do własnej kieszeni «przywłaszczać sobie czyjeś pieniądze»◊ Wypróżniać komuś kieszenie, wypróżniać sobie kieszenie «wyłudzać od kogoś pieniądze; wydawać wszystkie pieniądze»◊ Bić, uderzać kogoś po kieszeni «powodować czyjąś stratę materialną; narażać na wydatki»◊ Dostać po kieszeni «ponieść stratę pieniężną»◊ Otwierać kieszeń dla kogoś «pożyczać, dawać pieniądze komu; być hojnym dla kogoś»◊ Mieć węża w kieszeni «być skąpym»◊ Dochody, pieniądze toną, utonęły w czyjejś kieszeni, w kieszeniach «ktoś przywłaszcza sobie czyjeś dochody, pieniądze»◊ Siedzieć, znaleźć się u kogoś w kieszeni «być zależnym materialnie od kogoś, zadłużyć się u kogoś»◊ Trzymać, mieć kogoś w kieszeni «uzależnić kogo materialnie»◊ Trzymać ręce w kieszeniach, nie wyjmować ręki z kieszeni «mieć ciągle wydatki»3. teatr. «wnęka, pomieszczenie przy scenie do przechowywania dekoracji»
Słownik języka polskiego . 2013.