- mistrz
- m II, DB. -a; lm M. -owie, DB. -ów1. «człowiek przewyższający innych umiejętnością czegoś, biegłością w czymś, niedościgniony w jakiejś dziedzinie»
Mistrz magii.
Mistrz słowa.
Mistrz strategii, szermierki.
Mistrz w gastronomii, w sztuce łowieckiej.
Obrazy mistrzów niderlandzkich.
Ktoś jest mistrzem konwersacji.
∆ Mistrz ceremonii «osoba kierująca przebiegiem jakiejś uroczystości; dawniej: urzędnik dworski dbający o przestrzeganie ceremoniału podczas wszelkich uroczystości dworskich»∆ sport. Mistrz Polski (Europy, świata) w strzelaniu, w zapasach itp. «tytuł przysługujący zdobywcy pierwszego miejsca w zawodach w danej dyscyplinie sportowej, rozgrywanych pomiędzy reprezentantami z całego kraju (Europy, świata); sportowiec mający taki tytuł»∆ Mistrz wszechwag «w boksie: mistrz wagi ciężkiej»◊ Mistrz nad mistrze «mistrz nie mający sobie równego wśród mistrzów (w danej dziedzinie)»2. «człowiek godny naśladowania, uznany przez innych za wzór, za przewodnika w jakiejś dziedzinie; nauczyciel»Prześcignąć swego mistrza.
Ktoś jest mistrzem savoir-vivre'u.
3. «rzemieślnik z dyplomem uprawniającym do samodzielnego wykonywania zawodu i do prowadzenia warsztatu; pracownik o określonych kwalifikacjach zatrudniony w odpowiednim dziale produkcyjnym zakładu przemysłowego, fabryki itp., odpowiadający za całokształt produkcji w tym dziale; majster»Mistrz kamieniarski, murarski, tkacki.
Mistrzowie cechowi, fabryczni.
Wyzwolić się na mistrza.
4. «przełożony zgromadzenia, zakonu rycerskiego»Mistrz zakonu krzyżackiego, maltańskiego.
∆ Wielki mistrz «najwyższy zwierzchnik zakonu rycerskiego (np. u Krzyżaków), wybierany dożywotnio przez kapitułę zakonną i przez nią kontrolowany»‹czes. z niem.›
Słownik języka polskiego . 2013.