- pokazać
- dk IX, \pokazaćkażę, \pokazaćkażesz, \pokazaćkaż, \pokazaćał, \pokazaćany - pokazywać ndk VIIIa, \pokazaćzuję, \pokazaćzujesz, \pokazaćzuj, \pokazaćywał, \pokazaćywany1. «dać coś zobaczyć, podać coś do obejrzenia; wskazać, zademonstrować coś»
Pokazać książkę, obraz, zdjęcie.
Pokazać komuś drogę do wyjścia.
Pokazywać sztuki magiczne.
Pokazać komuś, jak się robi na drutach.
◊ Pokazać figę «pokazać pięść z kciukiem umieszczonym między palcem wskazującym a środkowym na znak zaprzeczenia, odmowy itp.»◊ Pokazać komuś drzwi «wyprosić kogoś za drzwi»◊ Pokazać język «wysunąć język z ust na znak lekceważenia, pogardy, przekory»◊ Pokazać pazury, rogi, zęby «zdradzić się z ukrywaną dotychczas siłą, okazać swoją siłę, moc»◊ Pokazać (komuś) plecy «odwrócić się do kogoś tyłem; odejść, uciec skądś»◊ Pokazywać kogoś palcami «publicznie piętnować kogoś»◊ Nie móc, nie śmieć itp. pokazać komuś oczu «krępować się, wstydzić się, unikać spotkania z kimś»2. «być widocznym źródłem informacji, być widocznym dowodem czegoś»Zegar pokazuje godziny.
Termometr pokazuje temperaturę.
3. «dać dowód czegoś; okazać, przejawić, uzewnętrznić»Pokazał prawdziwe oblicze.
Pokazał, co umie.
∆ Ja ci (jemu, wam) pokażę! «wykrzyknienie wyrażające gniew w połączeniu z pogróżką»◊ Nie pokazać czegoś po sobie «nie dać czegoś poznać po sobie, nie uzewnętrznić czegoś, np. gniewu, zmieszania, radości, bólu»pokazać się - pokazywać się1. «dać się widzieć, stać się widocznym; wyłonić się, pojawić się»Pokazać się w oknie.
Pokazały się komary.
Pokazały się pierwsze truskawki, kwiaty.
2. «przyjść do kogoś lub gdzieś, odwiedzić kogoś; pojawić się»Nie pokazywał się w domu przez kilka dni.
3. «dać się poznać, ujawnić się, uzewnętrznić się»Pokazać się z najlepszej strony.
4. przestarz. «wyjść na jaw, sprawdzić się, stać się oczywistym; okazać się»To się jeszcze pokaże.
Pokazało się, że nie miał racji.
Słownik języka polskiego . 2013.