- przewijać
- ndk I, \przewijaćam, \przewijaćasz, \przewijaćają, \przewijaćaj, \przewijaćał, \przewijaćany - przewinąć dk Vb, \przewijaćnę, \przewijaćniesz, \przewijaćwiń, \przewijaćnął, \przewijaćnęła, \przewijaćnęli, \przewijaćnięty, \przewijaćnąwszy1. «owijać coś na nowo, po raz drugi lub owinąć czymś innym niż przedtem»
Przewijać bandaże.
Przewijać choremu ramię.
Przewinąć ranę.
◊ Przewijać dziecko «zmieniać dziecku pieluszki»2. «odwijając z jednej szpuli, zwoju, pasma itp. taśmę, wełnę, przędzę itp., nawijać na nowo na drugą szpulę, cewkę itp.»Przewijać błonę fotograficzną.
Przewijać włóczkę.
3. techn. «w obróbce plastycznej: przetłaczać naczynia (najczęściej głębokie) z blachy lub tworzyw sztucznych w taki sposób, że ich powierzchnia zewnętrzna staje się powierzchnią wewnętrzną»przewijać się - przewinąć się1. «przechodzić, przejeżdżać, przelatywać, przepływać (zwykle tam i z powrotem); uwijać się, kręcić się»Na poczcie przewija się wiele osób.
Tą drogą przewinęło się sporo samochodów.
przen. «o wielu osobach: być, znajdować się gdzieś przez jakiś czas, pojawić się i znikać»W ciągu roku przewinęło się kilka opiekunek do dziecka.
2. «przedostawać się przez coś (zwykle przez ciasne przejście) w zręczny sposób, wymijając, zwinnie się uchylając»Czółno przewija się między głazami.
Zbieg przewinął się między samochodami.
3. zwykle ndk «ukazywać się zygzakowatą linią; występować co jakiś czas w różnych miejscach, wśród czegoś; przeplatać się»Wśród chmur przewijały się błyskawice.
Jakaś nitka przewija się we wzorze tkaniny.
przen.W piosence przewija się ten sam refren.
Słownik języka polskiego . 2013.