- rola
- Iż I, DCMs. \rolali; lm D. ról«ziemia świeżo zorana; pole uprawne, gleba»
Uprawiać rolę.
Pracować na roli.
IIż I, DCMs. \rolali; lm D. ról1. «tekst wypowiadany na scenie lub w filmie przez aktora, odtwarzającego jedną z postaci sztuki lub filmu»Na pierwszej próbie umiał już całą rolę.
2. «postać z utworu scenicznego lub filmu, odtworzona przez aktora»Rola króla.
Rola pierwszoplanowa, drugoplanowa.
Główna rola.
Kreować rolę jakąś lub kogoś.
Dublować rolę.
∆ Rola charakterystyczna «rola sceniczna uwydatniająca i podkreślająca cechy właściwe określonemu typowi psychicznemu»∆ Rola tytułowa «postać dramatu, której imię (nazwisko) wchodzi w skład tytułu danej sztuki lub jest jej tytułem»∆ Obsadzić rolę «wyznaczyć aktora do grania danej roli, do odtworzenia danej postaci na scenie lub w filmie»∆ środ. Położyć rolę «źle zagrać daną rolę; źle, nieprzekonywająco odtworzyć daną postać w sztuce lub filmie»∆ Postawić rolę «o aktorze: ująć, zinterpretować w pewien sposób daną rolę»◊ Wejść w czyjąś rolę «przejąć czyjś sposób postępowania, zachowania się»◊ Wypaść, wyjść z roli «nie zachować przyjętego przez siebie sposobu postępowania»3. «udział i znaczenie kogoś, czegoś w jakichś okolicznościach, w jakimś przedsięwzięciu; stanowisko zajmowane przez kogoś w jakiejś sprawie; zadanie do spełnienia; pozycja zajmowana w czymś, występowanie w jakimś charakterze»Rola powiernicy, opiekunki.
Doniosła, wybitna rola.
Spełnić w życiu jakąś rolę.
◊ Odegrać, odgrywać, grać rolę w czymś «mieć wpływ na coś, zaważyć na czymś, mieć znaczenie»◊ Podjąć się jakiejś roli «zadeklarować w czymś swój udział, zgłosić się do pełnienia jakiejś funkcji»◊ Spaść, zejść do roli kogoś albo jakiejś «stać się kimś mniej ważnym, stracić dotychczasowe znaczenie, pozycję, wpływ»4. «duża rolka, zwój»Papier w rolach.
‹niem.›
Słownik języka polskiego . 2013.