- równy
- \równyni, \równyniejszy1. «gładki, płaski, prosty, tworzący linię prostą, bez dołów, wzniesień i zakrętów; niepochyły, niespadzisty, nie powyginany»
Równa droga, jezdnia.
Równe boisko, pole.
Równy teren.
Równe pismo.
Równe zęby.
Równy rząd drzew.
Równa linia domów.
∆ jęz. Stopień równy «forma przymiotnika lub przysłówka przeciwstawiona formom uwydatniającym porównywalność nasilenia tego, co ten przymiotnik (przysłówek) oznacza, np. długi w przeciwstawieniu do dłuższy i najdłuższy albo długo w przeciwstawieniu do dłużej i najdłużej»◊ Rozbój na równej drodze «bezczelna napaść, zabranie czegoś gwałtem, bezprawnie»◊ Skoczyć, zerwać się na równe nogi «szybko, gwałtownie wstać, stanąć»2. «równający się czemuś, nie różniący się od czegoś; jednakowy, taki sam, szczególnie co do wielkości»Równe liczby.
Wszyscy byli w równym wieku.
Byli równego wzrostu.
Mieli równą liczbę punktów.
Pracował z równą innym dokładnością.
◊ Równa walka «walka jednakowo silnych przeciwników»◊ W równej mierze, w równym stopniu «jednakowo, tak samo»◊ Płacić, odpłacać komuś równą monetą «odwzajemniać się, odpłacać komuś tym samym»3. «dorównujący komuś, równający się z kimś, nie gorszy (i nie lepszy) od kogoś pod jakimś względem; mający te same uprawnienia, pochodzący z tej samej warstwy, klasy społecznej»Wszyscy obywatele są równi wobec prawa.
◊ Nie mieć sobie równego (w czymś) «być najlepszym ze wszystkich w jakiejś dziedzinie»□ Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie.4. «spokojny, zrównoważony, nie ulegający nastrojom, zawsze taki sam, niezmienny; także: jednostajny, rytmiczny»Równe usposobienie.
Równy oddech, krok.
Równa praca silnika.
5. pot. «stanowiący, wynoszący akurat tyle (nie mniej i nie więcej)»Jest mi winien równe sto złotych.
6. pot. «sympatyczny, porządny, życzliwy, koleżeński; do rzeczy»To równa dziewczyna!
równy, równa w użyciu rzecz. «człowiek równy, zajmujący to samo miejsce w hierarchii społecznej»Rozmawiać z kimś jak równy z równym.
Traktował go jak równego.
równe w użyciu rzecz., rzad. «równy teren, gładka powierzchnia»Jechać po równym.
Stanąć na równym.
Słownik języka polskiego . 2013.