- tam
- I1. «zaimek nawiązujący do użytego już w kontekście oznaczenia miejsca, towarzyszący często gestowi wskazywania; w tamtym miejscu, do tamtego miejsca, w tamto miejsce»
Położył się tam, na tapczanie.
Poszedł tam, prosto.
Widziałem go tam kilka razy.
Otworzył słownik, aby tam coś sprawdzić.
Trzeba skręcić w lewo, o, tam, gdzie ta droga.
Hej, wy tam, zatrzymajcie się!
Przenosił się z miejsca na miejsce, dziś tu, jutro tam.
◊ Kto tam? «pytanie zadawane zwykle po usłyszeniu dzwonka, pukania do drzwi»◊ Tam a tam «wyrażenie używane zamiast dokładnego określenia miejsca»◊ Tu i tam, pot. tam i siam «w różnych rozproszonych miejscach, kierunkach»◊ Tam i z powrotem «w tamtą i w tę stronę»◊ To tu, to tam «raz w jednym miejscu, raz w drugim»2. «zaimek nawiązujący do zdania oznaczającego miejsce»Gdzie poszedł, tam spotykał znajomych.
Wracaj tam, skąd przyszedłeś.
Tam, gdzie kończy się miasto, budują nowe osiedle.
Tam, dokąd wyjechał, będzie miał lepszą pracę.
□ Gdzie cienko, tam się rwie.□ Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.3. «partykuła o charakterze ekspresywnym, osłabiająca to, o czym mowa, uwydatniająca niechętny, krytyczny stosunek do czegoś lub kogoś lub wzmacniająca wydane polecenie, okrzyk, który ma zwrócić czyjąś uwagę»Jakieś tam pomysły.
Taka tam i gospodyni.
Jaki tam z niego fachowiec?
Ma tam jakieś zasługi.
Co tam słychać?
Jak tam ci się powodzi?
Jest tam tego trochę.
Ja tam w plotki nie wierzę.
Ciszej tam!
◊ A tam, e tam! «okrzyk wyrażający wzmocnione zaprzeczenie z odcieniem lekceważenia, niechęci»◊ Co (mi, mu) tam! «okrzyk wyrażający czyjś obojętny, lekceważący stosunek do czegoś; nie dbam o nic, nie zależy mi»◊ Gdzie tam! pot. Diabła tam! «okrzyk wyrażający wzmocnione zaprzeczenie z odcieniem gniewu, zawodu; nic podobnego»◊ Jak mu tam, jak tam «lekceważąco o kimś (lub o czymś), czyjego nazwiska (nazwy) się nie zna lub niedokładnie pamięta»◊ Niech (mu) tam «zwrot wyrażający niezbyt chętnie, po pewnym wahaniu udzieloną zgodę, przyzwolenie na coś, rezygnację z czegoś»◊ Żeby tam nie wiem co «bez względu na przeszkody»◊ pot. Kto (czort, diabeł, licho) go tam wie «o kimś lub o czymś nieznanym, niepewnym, ale lekceważonym»◊ Tam do licha (diabła) «okrzyk wyrażający zdumienie, zniecierpliwienie, niezadowolenie»II«wyraz, zwykle powtórzony, mający naśladować dźwięk niektórych instrumentów muzycznych, np. bębna, fortepianu»Tam-ta-ta-tam!
Ram-tam-tam!
Słownik języka polskiego . 2013.