- wodzić
- ndk VIa, \wodzićdzę, \wodzićdzisz, wódź, \wodzićdził, \wodzićdzony1. «idąc prowadzić kogoś w różne miejsca, być czyimś przewodnikiem»
Wodziła gości po całym mieście.
Wodziła nas od sklepu do sklepu.
Wszędzie wodziła ze sobą dziecko.
◊ Wodzić rej «przewodzić jakiejś grupie, panować nad otoczeniem»◊ książk. Wodzić kogoś na pokuszenie «wystawiać, narażać kogoś na pokusę, poddawać próbie»◊ pot. Wodzić kogoś za nos, na pasku «narzucać komuś swoją wolę, podporządkowywać go sobie; kierować, rządzić kimś»◊ przestarz. Wodzić tańce (mazura, poloneza) «tańczyć na czele szeregu par; być wodzirejem»Patrzcie, patrzcie, młodzi, może ostatni, co tak poloneza wodzi! (Mickiewicz)
2. «o samicach ptaków (zagniazdownikach): opiekować się świeżo wyklutymi pisklętami do osiągnięcia przez nie dojrzałości, samodzielności»Kwoka wodzi kurczęta.
3. «przesuwać coś po czymś»Wodzić piórem, ołówkiem, pędzlem po papierze.
Czytał wodząc palcem po wyrazach.
Skrzypek delikatnie wodził smyczkiem po strunach.
◊ Wodzić oczami, wzrokiem, spojrzeniem po kimś, za kimś, po czymś, w koło, dookoła «patrzeć kolejno na wszystkie przedmioty, osoby gdzieś się znajdujące, nie spuszczać oczu z kogoś, z czegoś poruszającego się, chodzącego»◊ Wodzić nosem po papierze, po szybie «patrzeć na coś z bliska, przybliżać twarz do książki, gazety itp., do szyby, żeby coś lepiej zobaczyć»wodzić się1. pot. «chodzić z kimś wolnym krokiem w różne miejsca, spacerować długo, zwykle prowadząc jeden drugiego»Wodziła się z mężem po sklepach.
Wodzili się z sobą całymi wieczorami.
2. przestarz. «mocując się z kimś przeciągać, ciągnąć jeden drugiego z miejsca na miejsce»dziś tylko we fraz. posp. Wodzić się za łby «żyć w niezgodzie ciągle się kłócąc, bijąc; bić się»
Słownik języka polskiego . 2013.