- wyłączyć
- dk VIb, \wyłączyćczę, \wyłączyćczysz, \wyłączyćłącz, \wyłączyćczył, \wyłączyćczony - wyłączać ndk I, \wyłączyćam, \wyłączyćasz, \wyłączyćają, \wyłączyćaj, \wyłączyćał, \wyłączyćany1. «unieruchomić, wstrzymać maszynę, mechanizm przerywając dopływ poruszającej je energii; przerwać dopływ gazu, prądu itp.»
Wyłączyć lodówkę, motor, radio, telefon.
Elektrownia wyłączyła prąd.
2. «wyeliminować kogoś z jakiejś grupy społecznej; wydalić, usunąć kogoś skądś; wydzielić, odłączyć od czegoś»Wyłączyć kogoś z rozmowy, z towarzystwa.
Ktoś wyłączony ze środowiska.
Wyłączyć kogoś z udziału w wygranej.
Wyłączyć kogoś z uczestnictwa w czymś.
∆ Nie wyłączając kogoś, czegoś «razem, łącznie z kimś, z czymś, nie pomijając kogoś, czegoś»∆ filoz. Prawo wyłączonego środka «w logice: prawo, które głosi, że przedmiot istnieje lub nie istnieje, że ma pewną cechę lub jej nie ma, że zdanie jest prawdziwe lub fałszywe»∆ mat. Wyłączyć wspólny czynnik poza nawias «przedstawić sumę algebraiczną w postaci iloczynu dwóch czynników, pisząc jeden z czynników, wspólny dla wszystkich składników sumy, poza nawiasem»3. rzad. «uznać coś za niemożliwe; wykluczyć»Okoliczności wyłączały samobójstwo.
wyłączyć się - wyłączać się1. «wykluczyć nawzajem swoje istnienie»Dwa zdania sprzeczne wzajemnie się wyłączają.
2. częściej w dk «przestać brać w czymś udział, przestać zajmować się czymś, przestać należeć do czegoś»Wyłączyć się z rozmowy, z pertraktacji, z ogólnego nastroju.
Wyłączyć się z jakiejś pracy, działalności.
3. pot. «przestać rozmawiać przez telefon, wyłączyć aparat telefoniczny, położyć słuchawkę telefonu na widełki»Proszę się wyłączyć!
4. rzad. «o mechanizmach: przerwać działanie, funkcjonowanie; zatrzymać się»Adapter wyłączający się automatycznie.
Słownik języka polskiego . 2013.