- zapaść
- Idk Vc, \zapaśćpadnę, \zapaśćpadniesz, \zapaśćpadnij, \zapaśćpadł, \zapaśćdłszy - zapadać ndk I, \zapaśćam, \zapaśćasz, \zapaśćają, \zapaśćaj, \zapaśćał1. «osunąć się w głąb, spaść, opuścić się w dół; stać się wklęsłym, wklęsnąć; zagłębić się, pogrążyć się w czymś»
Zapadła kurtyna.
Choremu zapadły oczy, policzki.
Koniowi zapadły boki.
Po kolana zapadaliśmy w śnieg.
Koła wozu zapadały w grząskim błocie.
◊ Zapaść w sen, w drzemkę, w zadumę «pogrążyć się we śnie, w zadumie; zasnąć, zamyślić się»◊ Coś zapada komuś w duszę, w serce, w pamięć «coś pozostawia niezapomniane wrażenie, utrwala się w czyjejś pamięci»◊ pot. Klamka zapadła «stało się coś, czego nie da się cofnąć, odwołać»2. «wpaść w chorobę, stracić zdrowie»tylko w zwrotach: Zapadać na zdrowiu. Zapaść na jakąś chorobę.3. «zbliżyć się (w czasie); nadejść, nastać, nastąpić»Wieczór, zmrok, zmierzch zapadł.
Zapadła cisza.
Zapadło milczenie.
◊ Decyzja, postanowienie, uchwała, wyrok itp. zapada «decyzja, postanowienie, uchwała zostają powzięte, wyrok zostaje wydany»4. «o ptactwie: przyfrunąwszy usiąść gdzieś; o ludziach: zatrzymawszy się gdzieś schować się, skryć się; zaszyć się»Kaczki zapadły w sitowia.
Oddziały partyzantów zapadały w lasach.
zapaść się - zapadać się «osunąć się w głąb; zagłębić się w czymś; wpaść»Zapaść się po pas w zaspę.
Nogi zapadają się w grząskim torfowisku.
Zapadł się dach starej chałupy.
IIdk XI, \zapaśćpasę, \zapaśćpasiesz, \zapaśćpaś, \zapaśćpasł, \zapaśćpaśli, \zapaśćpasiony, \zapaśćpasłszy - zapasać ndk I, \zapaśćam, \zapaśćasz, \zapaśćają \zapaśćaj, \zapaśćał, \zapaśćany«karmiąc, żywiąc obficie utuczyć nadmiernie, często ze szkodą dla zdrowia»Zapaść konia.
zapaść się - zapasać się «o zwierzętach: zostać przekarmionym, zbytnio utuczonym»IIIż V, DCMs. \zapaśćści, blmmed. «stan ostrej niewydolności krążenia połączony z nagłym spadkiem ciśnienia krwi, objawiający się silnym osłabieniem i uczuciem zamierania, często z utratą przytomności»
Słownik języka polskiego . 2013.