- żyć
- ndk Xa, żyję, żyjesz, żyj, żył1. «istnieć w sposób właściwy organizmom żywym, być żywym, egzystować»
Żyć długo, krótko.
Żyć wiele lat.
Żyć w jakiejś epoce.
Hej, użyjmy żywota! Wszak żyjem tylko raz. (Mickiewicz)
∆ Niech żyje (żyją) «okrzyk wznoszony zwykle w jakiejś uroczystej chwili na czyjąś cześć; wiwat!»◊ Jak (długo) żyję «nigdy w ciągu mego życia»◊ Ktoś ledwie żyje «ktoś jest bardzo zmęczony, osłabiony, wyczerpany»◊ Nie dawać komuś żyć «utrudniać komuś życie, być natarczywym, natrętnym»◊ (Wszystko) co żyło, co żyje, kto żył «wszyscy, co do jednego (zebrani w danym miejscu, w danej chwili)»◊ Żyć nie umierać «tak dobrze, że nie może być lepiej»2. «bytować w jakichś warunkach, zachowywać się w pewien sposób; wieść życie»Żyć wygodnie, wystawnie, biednie, skromnie.
Żyć w biedzie, w nędzy.
Żyć w dobrobycie.
Żyć w ciągłym strachu.
Żyć jak w raju.
◊ Żyć o chlebie i wodzie, o kartoflach itp. «żywić się, karmić się tylko chlebem i wodą, kartoflami itp.»◊ Żyć czymś «być pochłoniętym, zaabsorbowanym czymś, przejmować się czymś; przeżywać coś głęboko»◊ Żyć kimś, żyć dla kogoś, dla czegoś «pracować, działać, poświęcać się dla kogoś, dla czegoś»◊ Żyć jutrem, przyszłością «mieć nadzieję na przyszłość»◊ Żyć nadzieją «czerpać z nadziei siły, energię»◊ Żyć nerwami «być w warunkach, które powodują napięcie nerwowe; denerwować się»◊ Żyć własnym, swoim życiem, żyć dla siebie «być niezależnym od nikogo; ograniczać się do kręgu własnych zainteresowań, osobistych spraw»◊ Żyć na czyjś koszt, czyimś, cudzym kosztem «być utrzymywanym, żywionym przez kogoś»◊ Żyć na wysokiej stopie «prowadzić dom wystawnie, wydawać na swoje potrzeby dużo pieniędzy»◊ Żyć nad stan «wydawać więcej niż pozwalają środki, którymi ktoś rozporządza»◊ Żyć z czegoś «czerpać z czegoś środki utrzymania»◊ Żyć z dnia na dzień «zarabiać dorywczo, nie troszczyć się o przyszłość»◊ Żyć z ołówkiem (kredką) w ręku «być oszczędnym, gospodarnym»◊ Komuś żyje się dobrze, źle «komuś powodzi się dobrze, źle»◊ pot. Żyć jak u Pana Boga za piecem «nie mieć kłopotów, czuć się dobrze, bezpiecznie»□ Nie samym chlebem człowiek żyje.3. «przestawać, obcować z kimś; pozostawać z kimś w jakichś stosunkach»Żyć z kimś w przykładnej zgodzie.
Żyć z kimś dobrze, źle.
Umieć żyć z ludźmi.
◊ pot. Żyć z kimś na wiarę, żart. na kocią łapę «być z kimś w stosunkach małżeńskich bez ślubu»◊ Żyć z kimś (z osobą płci odmiennej) «obcować z kimś fizycznie»4. «przebywać, znajdować się, mieszkać gdzieś»Żyć na wsi, w mieście.
Wilki żyją w lesie.
Żyć z kimś pod jednym dachem.
Żyć na odludziu, na boku, na uboczu.
5. «być (stale) aktualnym, nie ulegać zapomnieniu; trwa滯yć w czyjejś pamięci.
Jakieś wspomnienia w kimś żyją.
Sława poety będzie żyła długo.
Słownik języka polskiego . 2013.