- drugi
- drudzy1. «liczebnik porządkowy odpowiadający liczbie 2»
Drugi dzień wycieczki.
Drugi marca a. drugiego marca.
Drugie wydanie dzieła, książki.
Robić co drugi raz a. po raz drugi.
Ulicą przejechał samochód, za nim drugi, trzeci.
∆ Druga klasa «pomieszczenia w wagonach kolejowych, na okrętach, za które opłata wynosi mniej niż za pomieszczenia klasy pierwszej i które zapewniają podróżnym mniej wygód»∆ Drugi gatunek «gorszy gatunek»∆ Drugie śniadanie «posiłek spożywany między śniadaniem a obiadem»∆ mat. Druga potęga «iloczyn danej liczby przez samą siebie; kwadrat danej liczby»∆ Jedna druga «część całości podzielonej na dwie równe części»∆ muz. Drugi głos «melodia oparta na tym samym podkładzie harmonicznym, towarzysząca i wspierająca melodię zasadniczą»◊ Drugie tyle «jeszcze raz tyle, taka sama liczba, taka sama ilość»◊ Po drugie «przy wyliczaniu druga pozycja następstwa»Po pierwsze jest już późno, po drugie nie mam chęci.
◊ Drugi obieg (wydawniczy) a) «publikacje wydawane poza zasięgiem cenzury, sporządzane i rozpowszechniane nieoficjalnie, nielegalnie» b) «rozprowadzanie tych publikacji, często w warunkach konspiracyjnych»2. «jeden z dwóch, pojęcie korelatywne do pojęcia jeden»Jeden drugiego starał się prześcignąć.
Drzewa chwiały się lekko, to w jedną, to w drugą stronę.
◊ Jeden po drugim; jeden za drugim «kolejno»◊ Jeden w drugiego (o istotach żywych), jeden w drugi (o przedmiotach) «o istotach lub przedmiotach podobnych do siebie - zwykle okazałych»◊ pot. Jeden z drugim «lekceważąco, pogardliwie o grupie osób, o jednej z osób w grupie»Zapamiętaj sobie jeden z drugim.
◊ Pędzić, wchodzić, zgłaszać się itp. jeden przez drugiego «pędzić, wchodzić, zgłaszać się itp. nie zwracając uwagi na innych»3. «następny, inny; niektóry (przeważnie w lm)»Jedni leżeli, drudzy stali.
Rozumiała drugich.
Ujmował się za drugimi.
Jednym się podoba to, drugim co innego.
Przeżywali drugą młodość.
Wyrzucają go jednymi drzwiami, a on wchodzi drugimi.
∆ Drugi plan «w obrazie, na scenie: mniej wydatny plan, stanowiący raczej tło»◊ Drugie dobrze «też dobrze»Dadzą jej prezent imieninowy - dobrze, nie dadzą - drugie dobrze.
◊ Schodzić, spychać, usuwać na drugi plan «tracić na znaczeniu, na wartości, powodować, że ktoś lub coś traci na znaczeniu, wartości»◊ Na drugim świecie «na tamtym świecie, po śmierci»◊ Z drugiej ręki «przez czyjeś pośrednictwo, nie z pierwszego źródła»□ Jeden od Sasa, drugi do lasa.□ Nie czyń drugiemu, co tobie niemiło.4. «taki sam jak»Była dla niej drugą matką.
5. «przeciwny, przeciwległy, odwrotny»Druga strona ulicy.
Na drugi koniec świata.
Na drugim brzegu rzeki.
◊ Druga strona medalu «jakaś inna właściwość czegoś, zazwyczaj przeciwna, ujemna; odwrotna strona medalu»◊ Z drugiej strony «biorąc pod uwagę inne rzeczy, inne okoliczności»druga blmw użyciu rzecz. «godzina oznaczana na tarczy zegara cyfrą 2»Druga po północy.
Zegar wybił drugą.
Obiad był o drugiej.
Wyjechali wcześniej, tak żeby na drugą być w domu.
∆ Druga po południu «w języku urzędowym: czternasta»drugie w użyciu rzecz. «drugie danie posiłku»Zamówili tylko drugie i deser.
Na drugie były sznycle.
Słownik języka polskiego . 2013.