- gęba
- ż IV, CMs. \gębabie; lm D. gąb (gęb)1. rub. «usta, wargi, jama ustna; także jako miejsce, gdzie się znajdują narządy mowy; mowa»
Chodził z otwartą gębą.
Nie wypuszczał fajki z gęby.
◊ Gęba (gębę) na kłódkę! «milcz, nie mów ani słowa; dochowaj tajemnicy»◊ Na gębę «bez dowodu na piśmie; ustnie, słowami, na słowo»◊ Niebo w gębie «o czymś smacznym, o przyjemnym uczuciu wywołanym przez jedzenie czegoś bardzo smacznego»◊ Obrotny, mocny w gębie «o kimś wygadanym, wymownym»◊ Ani pary z gęby, pary z gęby nie puścić «ani pisnąć, nic nie powiedzieć; niczym się nie zdradzić, dochować tajemnicy»◊ Drzeć, rozewrzeć, rozpuścić, roztworzyć gębę, wyjechać z gębą (na kogoś) «mówić z krzykiem, wymyślać komuś»◊ Gęba się komuś nie zamyka «ktoś bardzo dużo mówi, bez umiaru»◊ Gębę sobie kim wycierać «obmawiać kogo, obgadywać, oczerniać»◊ Iść, lecieć z gębą «powiadomić o czymś, naskarżyć, naplotkować; iść do kogo z wymówkami, z awanturą, z krzykiem»◊ Mieć niewyparzoną gębę «mówić ordynarnie, wulgarnie, nie przebierać w słowach, nie liczyć się ze słowami»◊ Otworzyć gębę «dziwić się wpaść w podziw»◊ Zatkać, zamknąć komuś gębę «zmusić do milczenia; dać komuś coś, zapłacić komuś, żeby milczał, nie narzekał, nie sprzeciwiał się, nie bruździł»◊ Zamknij gębę! «zamilcz, przestań mówić»◊ Rozdziawić gębę, z rozdziawioną gębą «patrzeć, słuchać czegoś, przyglądać się czemuś z podziwem, ze zdumieniem; zdziwić się, wpaść w podziw, zdumieć się»◊ Nie otworzyć gęby «nic nie powiedzieć o czymś, milczeć»◊ Nie mieć do kogo gęby otworzyć «nie mieć z kim rozmawiać»◊ Nabrać wody do gęby «uparcie milczeć, nic nie wyjawić»◊ Nie mieć co do gęby (w gębę) włożyć «nie mieć nic do jedzenia, cierpieć głód»◊ Nie wziąć czegoś do gęby «powstrzymać się od jedzenia lub picia czegoś»◊ Robić z gęby cholewę «zaprzeczać temu, co się powiedziało, nie dotrzymywać słowa»◊ Rzucać się na kogoś, doskakiwać do kogoś z gębą «wymyślać komu, wykrzykiwać na kogo»◊ Zapomnieć języka w gębie «nie umieć odpowiedzieć, stracić rezon; zmieszać się»◊ żart. Chodzić z gębą po kweście «odwiedzać znajomych po to, żeby się u nich pożywić»□ Co w sercu, to i w gębie.przen. «o człowieku lub zwierzęciu żywionym, utrzymywanym»Musiał sześć gąb wyżywić.
2. rub. «twarz, policzki»Czerstwa, czerwona, dziobata, nalana, ogorzała, ponura, pyzata gęba.
Roześmiana gęba.
Straszna, zakazana gęba.
◊ Dać, strzelić, zamalować w gębę; sprać po gębie «uderzyć w twarz»◊ wulg. Skuć gębę «zbić po twarzy»◊ (do zn. 1 i 2) Pan (pani), gospodarz itp. całą gębą «pan (pani), gospodarz itp. co się zowie, w całym tego słowa znaczeniu, pan możny, bogaty»◊ Śmiać się całą gębą «śmiać się bardzo głośno, szczerze»◊ Żyć całą gębą «żyć wystawnie, rozrzutnie; żyć bujnie»◊ Dać, nadstawić gęby «dać buziaka, całusa; pozwolić się pocałować»3. «pysk u zwierząt»Gęba małpy.
Słownik języka polskiego . 2013.