- głupi
- \głupipszy1. pot. pogard. «pozbawiony bystrości, mający ciasne horyzonty myślowe, nieinteligentny, ograniczony; rzadziej: chory umysłowo, obłąkany»
Bezdennie głupi.
Głupi jak but, jak stołowe nogi, jak tabaka w rogu.
Dziewczyna ładna, ale głupia.
◊ Głupia gęś «lekceważąco o kobiecie uważanej za ograniczoną, naiwną, łatwowierną»◊ Z głupia frant «udając nieświadomość, naiwność»□ Wysoka jak brzoza, a głupia jak koza.2. pot. «świadczący o czyjejś ograniczoności, bezmyślności, nacechowany głupotą, pozbawiony sensu»Głupi dowcip.
Głupi film.
Głupia komedia.
Głupie gadanie.
Głupie postępowanie.
◊ żart. Na mój głupi rozum «według mnie»3. pot. iron. «nie umiejący dbać o własne korzyści, naiwny»Głupi chłopak! Całą winę wziął na siebie.
Nie bądź głupi!
4. pot. «nie mający znaczenia lub uważany przez kogoś za nieważny, błahy»Nie umie wbić głupiego gwoździa.
Zabierać komuś czas w głupiej sprawie.
Rzucił pracę z głupiego powodu.
Głupia choroba, a dokuczliwa.
5. pot. «kłopotliwy, przykry, niepotrzebny, niepożądany, niezręczny; wyrażający zakłopotanie»Głupia mina.
Wyszły z plotek głupie historie.
Zaistniała głupia sytuacja.
głupi, głupia w użyciu rzecz. «pogardliwie, obelżywie o człowieku nieinteligentnym, ograniczonym, naiwnym; dureń, głupiec»Tylko głupi ma pewność, że wszystko wie.
Szanujmy mądrych, przykładnych, chwalebnych, śmiejmy się z głupich, choć i przewielebnych. (Krasicki)
◊ Śmiać się jak głupi do sera «śmiać się bez powodu, bezmyślnie»◊ Nie ma głupich «nie należy liczyć na czyjąś łatwowierność, naiwność»◊ Głupiego robota «praca nieproduktywna, nie przynosząca pożytku»◊ Udawać głupiego «udawać nieświadomość, naiwność»□ Głupich nie sieją, sami się rodzą.□ Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.□ Mądry głupiemu zawsze ustępuje.□ Nadzieja jest matką głupich.□ Obiecanka cacanka, a głupiemu radość.□ Po czym poznać głupiego? po śmiechu jego.□ Idź z głupim na raki, on ci żab nałapie.
Słownik języka polskiego . 2013.