- goły
- goli1. «nie przykryty, nie osłonięty ubraniem; nagi, obnażony»
Gołe nogi, plecy ramiona.
Gołe ciało.
W rzece kąpią się goli chłopcy.
◊ Goła szabla, goły miecz «szabla miecz wydobyte z pochwy, obnażone»◊ Pod gołym niebem «na dworze, na powietrzu, poza budynkiem»◊ Z gołą głową «bez nakrycia głowy»◊ Brać, robić coś gołą ręką a. gołymi rękami (rękoma) «brać, robić coś ręką albo rękami nie posługując się narzędziami lub bronią»◊ Widzieć, obserwować itp. gołym okiem «widzieć, obserwować itp. wzrokiem, nie posługując się przyrządami optycznymi»◊ Iść na kogoś (na wroga, nieprzyjaciela) z gołymi rękami «atakować kogoś bez broni»◊ Obrać kogoś do gołej skóry «ograbić kogoś doszczętnie, nic nie zostawiając»2. «pozbawiony naturalnego pokrycia, pozbawiony roślinności lub ubogi w roślinność, pozbawiony włosów, sierści, piór, liści itp.; pustynny, nie zalesiony, nie owłosiony, nie opierzony»Gołe gałęzie drzew.
Gołe pole.
Gołe pisklęta.
∆ Gołe owce «owce świeżo ostrzyżone»3. «niczym nie zasłany, nie pokryty; ogołocony z ozdób, mebli, dywanów itp.; pusty»Goła podłoga, posadzka.
Gołe ściany.
Gołe mieszkanie.
4. «występujący bez dodatków, uzupełnień; sam»Goła pensja.
Gołe asy (w kartach).
Gołe słowa.
◊ Goła prawda «prawda przedstawiona bez upiększeń, bez obsłonek; naga prawda»◊ Gołe fakty «fakty nie komentowane, bez komentarzy; fakty niezaprzeczalne, niewątpliwe»5. pot. «biedny, nie mający pieniędzy, majątku ani nic wartościowego»Byli goli, szukali dobrych zarobków.
◊ Goły jak święty turecki, jak bizun, jak piskorz «bardzo biedny, nie mający zupełnie pieniędzy ani żadnego majątku»□ Goły, ale wesoły, głupi, ale zdrów.goły, goła w użyciu rzecz.1. «człowiek nagi»◊ Czuć się jak goły w pokrzywach «być w przykrym położeniu»2. «człowiek biedny, niezamożny»□ Goły rozboju się nie boi.
Słownik języka polskiego . 2013.