- gonić
- ndk VIa, \gonićnię, \gonićnisz, goń, \gonićnił, \gonićniony1. «biec, podążać za kimś, usiłując go dopędzić, złapać; ścigać»
Gonić złodzieja.
Gonić najeźdźcę, wroga do granicy.
Psy gonią zwierzynę.
∆ Gonić w piętkę łow. «o psie: iść, gonić wstecz po tropie zwierza»przen. «tracić sprawność umysłową, mylnie rozumować; postępować w sposób przeczący rozsądkowi, być niekonsekwentnym w postępowaniu»◊ Gonić resztkami, ostatkami, ostatkiem «wydawać na życie ostatnie fundusze, oszczędności, zużywać ostatnie zapasy; być bliskim nędzy»◊ Gonić resztkami sił «być bardzo wyczerpanym fizycznie»◊ Gonić za rozgłosem, za groszem, za rozrywkami, zaszczytami «starać się coś osiągnąć, uzyskać, zdobyć; zabiegać, ubiegać się o coś»◊ Gonić za sensacją «zwracać szczególną uwagę na wydarzenia niezwykłe, wywołujące silne wrażenie lub doszukiwać się czegoś niezwykłego w wydarzeniach zwykłych, normalnych; wyolbrzymiać, rozdmuchiwać coś»przen.Gonić kogoś, coś spojrzeniem, wzrokiem.
Spojrzenia goniące za kimś.
2. «biec, iść, jechać, posuwać się szybko»Gonić do pociągu, do autobusu.
Gonić do szkoły, do pracy.
Chmury goniły po niebie.
◊ Gonić po świecie «podróżować po świecie; przebywać za granicą»3. «zmuszać do posuwania się w jakimś kierunku, do szybszego biegu; popędzać, poganiać»Gonić gęsi, krowy, owce.
Gonić konia batem.
◊ Gonić kogoś do pracy «zmuszać kogoś do pracy»gonić się1. «ścigać się wzajemnie»Na podwórku goniły się dzieci.
2. «o zwierzętach: odczuwać popęd płciowy w określonym czasie»
Słownik języka polskiego . 2013.