- gość
- m I, DB. \gośćścia; lm M. \gośćście, DB. \gośćści, N. \gośćśćmi1. «osoba przybyła do kogoś w gościnę, w odwiedziny; zaproszony lub przygodny uczestnik przyjęcia, balu, imprezy rozrywkowej»
Miły, mile widziany gość.
Dostojny, honorowy, oficjalny gość.
Goście weselni.
Zaprosić, przyjmować gości.
◊ Nieproszony gość «osoba niepożądana w danym towarzystwie, gronie; intruz»◊ Bywać, być, stać się u kogoś częstym, codziennym, stałym lub rzadkim gościem «odwiedzać kogoś, bywać u kogoś często, codziennie lub rzadko»◊ Bywać, być rzadkim gościem we własnym domu «bardzo mało przebywać we własnym domu»◊ Zapraszać, zaprosić kogoś w gości, przyjść, przyjechać do kogoś w gości (rzad. w goście) «zapraszać, zaprosić kogoś w gościnę, na przyjęcie, przyjść, przyjechać do kogoś w gościnę, na przyjęcie»◊ posp. Z czym do gościa a. do gości «nie ma się czym chwalić, popisywać; zwrot używany w sytuacji, kiedy coś nie jest warte przedstawienia, pokazania, zademonstrowania»□ Gość w dom, Bóg w dom.□ Gość nie w porę gorszy Tatarzyna.2. «klient w restauracji, kawiarni, hotelu, zakładzie usługowym, kuracjusz w zakładzie leczniczym, w miejscowości uzdrowiskowej, w pensjonacie; wczasowicz, wycieczkowicz»Kawiarniani goście.
Pełno gości w pensjonacie, w uzdrowisku.
3. pot. «o kimś bliżej nie znanym, osobnik, facet, ktoś; także o kimś znanym, lekceważąco lub z innym zabarwieniem uczuciowym, wyrażonym w przydawce»Fajny, klawy, równy z kogoś gość.
Jakiś gość zapytał go o drogę.
◊ posp. Bujanie gości «kłamstwo, nieprawda»
Słownik języka polskiego . 2013.