- ile
- 1. m.-os. ilu; DCMs. ilu, N. iloma a. ilu«zaimek, najczęściej pytajny, zastępujący liczebniki główne lub nawiązujący do nich albo zastępujący ich połączenia z rzeczownikami»
Ile stron ma ta książka?
Na ilu szpaltach trzeba wprowadzić poprawki?
Z iloma (ilu) dziełami się zapoznałeś?
Chłopcy! ilu was jest?
Ilu (ile) tu ludzi!
Ilu inżynierów pracuje przy tej budowie?
Ilu studentom należy zapewnić stypendium?
Z iloma ludźmi trzeba dojść do porozumienia?
◊ Ile razy «ilekroć»◊ pot. Po ile to jest? «ile to kosztuje? jaka jest cena tego?»2. ndm«zaimek zastępujący określenie oznaczające stopień nasilenia, wyczerpania lub ograniczenia tego, co wyraża człon określający»Unika, ile się tylko da, hałaśliwego towarzystwa.
◊ Ile mocy, ile sił, ile tchu «z największym wysiłkiem; w miarę możności»◊ Ile możności «w takim stopniu, w jakim to jest możliwe»◊ O ile (np. dobrze pamiętam) «w takim stopniu, zakresie, w jakim (pamiętam)»◊ pot. Ile wlezie, ile wlazło «w najwyższym stopniu; wykorzystując wszystkie możliwości»3. ndm«zaimek łączący z zaimkiem tyle zdanie będące jego rozwinięciem»Ile głów, tyle zdań (sądów).
Tyle zarobi, ile wypracuje.
◊ O ile… o tyle… (o tyle… o ile…) a) «o taką ilość (liczbę) mniej lub więcej»O ile więcej pracy włożycie, o tyle wynik będzie lepszy.
O tyle mi to sprawiło radość, o ile przedtem się niepokoiłam.
b) «w takim stopniu (zakresie), w jakim…»O tyle obchodzi go świat, o ile może z niego korzystać.
◊ Nie tyle… ile… «wyrażenie przeciwstawiające dwa człony zdania; w mniejszym zakresie, niż…»Jest nie tyle mądry, ile sprytny i obrotny.
Nie tyle ważny jest dobrobyt w życiu, ile szczęście.
◊ pot. O tyle o ile «w pewnym stopniu, zakresie; trochę»Podoba ci się ta książka? - O tyle o ile.
Słownik języka polskiego . 2013.