- kalendarz
- m II, D. -a; lm M. -e, D. -y1. «system rachuby dni i dłuższych odstępów czasu, opierający się na dwu określonych zjawiskach astronomicznych: cyklu zmian pór roku (związanych z obiegiem Ziemi wokół Słońca) i zmian faz Księżyca»∆ Kalendarz gregoriański (nowego stylu) «kalendarz wprowadzony w 1582 r. przez papieża Grzegorza XII; wyrównywał różnicę 11 minut między rokiem zwrotnikowym a rokiem kalendarza juliańskiego; używany obecnie w większości krajów świata»∆ Kalendarz juliański (starego stylu) «kalendarz wprowadzony przez Juliusza Cezara w 46 r. p.n.e., w którym po trzech latach mających po 365 dni, następuje rok przestępny, mający 366 dni»∆ Kalendarz republikański «kalendarz wprowadzony we Francji przez Konwent w 1793 r., w którym rok zaczynał się 22 września, tj. w dniu ogłoszenia Republiki»∆ Kalendarz florystyczny «spis roślin, zwłaszcza uprawnych, z opisem cyklu rozwoju tych roślin»∆ Kalendarz księżycowy (lunarny) «mierzenie czasu oparte na zmianie faz Księżyca»∆ Kalendarz słoneczny (solarny) «mierzenie czasu oparte na zmianie pór roku związanej z obiegiem Ziemi dokoła Słońca»2. «spis dni całego roku z oznaczeniem świąt, z podziałem na tygodnie i miesiące, i zwykle z wykazem imion; książka wydawana raz na rok, zawierająca oprócz wykazu dni, tygodni i miesięcy artykuły, informacje z różnych dziedzin, przepisy itp.»
Kalendarz ścienny.
Kalendarz terminowy.
Kalendarz rolniczy, chemiczny.
Kalendarz wędkarza.
3. «planowany układ dat, terminów wykonywania jakichś prac, czynności; terminarz»Ustalić kalendarz spotkań, zebrań, koncertów, imprez.
∆ polit. Kalendarz wyborczy «daty dokonywania czynności wyborczych ustalane przed każdymi wyborami na podstawie przepisów ordynacji wyborczej»‹łac.›
Słownik języka polskiego . 2013.