- klasa
- ż IV, CMs. \klasasie; lm D. klas1. «kategoria przedmiotów lub zjawisk wyróżnionych na podstawie wspólnych cech, kategoria przedmiotów jednakowej jakości, gatunku; stopień w hierarchii orderów»
Dzielić, sortować coś na klasy.
Klasa loterii państwowej.
Ciągnienie trzeciej klasy.
Order Virtuti Militari II klasy.
∆ Klasa sportowa «zaszeregowanie poszczególnych zawodników do odpowiednich grup w zależności od ich poziomu i osiągnięć w danej dyscyplinie»∆ Zabytki klasy zerowej «obiekty mające największą wartość artystyczną, naukową i historyczną w skali światowej, podlegające ochronie międzynarodowej»◊ Ktoś albo coś (jest) pierwszej klasy, wysokiej klasy; pierwsza klasa, albo skrótowo: klasa «o kimś albo o czymś doskonałym, pierwszorzędnym, wysokiego gatunku»◊ Ktoś z klasą «ktoś, kto umie właściwie, w odpowiedni sposób się zachować, zwłaszcza w trudnej sytuacji; ktoś, kto odznacza się takimi cechami»2. «grupa społeczna wyróżniana według takich kryteriów, jak: pozycja społeczna, prestiż, rola w społecznej organizacji pracy, sposób otrzymywania i rozmiary tej części bogactwa społecznego, którą rozporządza»Klasy rządzące, uprzywilejowane, uciśnione, wyzyskiwane.
Walka klas.
∆ Klasa robotnicza «według marksizmu: klasa pracowników najemnych nie posiadających środków produkcji, wykonujących pracę fizyczną, utrzymujących się z płacy roboczej»3. «jeden z oddziałów, na jakie dzieli się szkoła podstawowa i średnia, obejmujący roczny program nauczania; uczniowie z jednego oddziału, jednego roku nauki»Chodzić, uczęszczać do siódmej klasy, do klasy maturalnej.
Być uczniem siódmej klasy.
Skończyć siedem klas.
Przechodzić, przejść z klasy do klasy, do następnej klasy.
Zdolna, nieznośna, miła klasa.
Cała klasa poszła na wycieczkę, do teatru.
4. «sala szkolna, w której odbywa się nauka»Siedzieć w klasie.
Wejść do klasy, wyjść z klasy.
5. «przedmiot nauczania, dział w szkole artystycznej»Klasa śpiewu, fortepianu.
Klasa skrzypiec.
6. tylko w lm «gra dziecięca polegająca na przeskakiwaniu na jednej nodze z kratki do kratki narysowanych na ziemi i rzucaniu lub przesuwaniu nogą kawałka szkła, kamyka; kratki narysowane do tej gry»Grać w klasy.
Rysować klasy.
7. «typ wagonu kolejowego albo pomieszczenia na statku z mniej lub bardziej wygodnymi urządzeniami do przewozu pasażerów»Przedział, wagon, kajuta pierwszej, drugiej klasy.
Jechać pierwszą, drugą klasą.
8. «w technice: stopień wartości technicznej obiektów, ocenianych przez ekspertów»9. biol. «jednostka systematyczna obejmująca pokrewne rzędy roślin»Klasa roślin dwuliściennych.
10. log. «zbiór przedmiotów wyodrębnionych ze względu na posiadaną przez nie pewną wspólną cechę; zbiór dystrybutywny»11. mat. «jedno z podstawowych pojęć matematyki, termin pierwotny teorii mnogości, którego treść jest określona za pomocą aksjomatów teorii mnogości»12. sport. «szczebel w systemie rozgrywek ligowych»‹z łac.›
Słownik języka polskiego . 2013.