- komora
- ż IV, CMs. \komoraorze; lm D. \komoramór1. «niewielka izba, zwykle bez okien, służąca, zwłaszcza dawniej, do przechowywania odzieży, drobnych sprzętów, zapasów żywności itp.; spiżarnia»2. «niewielka izba mieszkalna (zwłaszcza sypialnia) w domach wiejskich, dawnych dworach szlacheckich itp.; alkierz»
Spać w komorze.
3. «jakakolwiek zamknięta przestrzeń, pomieszczenie»∆ Komora gazowa a) «urządzenie służące do dezynfekcji za pomocą gazu» b) «pomieszczenie służące do masowego mordowania więźniów gazem w hitlerowskich obozach koncentracyjnych»∆ górn. Komora schronowa «podziemne pomieszczenie ze szczelnymi drzwiami, z doprowadzonym powietrzem i wodą, przeznaczone na schron dla górników w razie pożaru lub wybuchu gazów»∆ techn. Komora dekompresyjna «obszerne stalowe pomieszczenie wytrzymujące ciśnienie kilkunastu atmosfer, wyposażone w aparaturę do regulowania ciśnienia wewnątrz komory, służące do poddawania nurków zabiegowi dekompresji»∆ Komora kosmiczna «urządzenie naziemne, w którym wytwarza się sztucznie warunki zbliżone do warunków panujących w przestrzeni kosmicznej, służące do badania aparatury pojazdów kosmicznych i do treningu kosmonautów»∆ Komora niskich ciśnień «szczelne pomieszczenie z urządzeniami pozwalającymi na wytwarzanie w nim podciśnienia, stosowane do celów badawczych, leczniczych i szkoleniowych (np. w lotnictwie)»∆ wojsk. Komora amunicyjna «opancerzone pomieszczenie na okręcie bojowym, służące do przechowywania zapasów amunicji»∆ zootechn. Komora lęgowa «część aparatu wylęgowego dla piskląt, pomieszczenie wyposażone w szuflady do układania jaj»4. «otwór, wyżłobienie, zagłębienie w czymś»Komory w jaskiniach tatrzańskich.
5. «część składowa wnętrza różnych maszyn, urządzeń, pieców itp., o rozmaitym kształcie i zastosowaniu; urządzenie w postaci skrzynki, puszki itp. - do różnych celów»∆ techn. Komora spalania «urządzenie lub przestrzeń wewnątrz danego urządzenia w silniku spalinowym, w których odbywa się spalanie paliwa»∆ wojsk. Komora nabojowa «tylna część przewodu lufy, w której umieszcza się nabój»∆ Komora zamkowa «część broni palnej, w której przesuwa się zamek, ryglując przewód lufy»6. anat. «wnęka, przegroda w organach ludzkich i zwierzęcych»Prawa, lewa komora serca.
∆ Komora mózgu «szczelinowata przestrzeń wewnątrz mózgu, zawierająca płyn mózgowo-rdzeniowy, połączona z kanałem rdzenia»∆ Komora oka «wewnętrzna przestrzeń gałki ocznej zawarta między soczewką a rogówką»∆ zool. Komora powietrzna «przestrzeń w spłaszczonym końcu jaja ptasiego, wypełniona powietrzem»7. bot. «część zalążni lub owocu roślin, mieszcząca zalążki albo nasiona»8. górn. «obszerne wyrobisko górnicze wykute w skale»9. łow. «klatka piersiowa zwierzęcia»Strzał w komorę a. na komorę.
10. zool. «przegroda, wnęka w siedliskach zwierzęcych (norach, gniazdach, kopcach itp.); zwłaszcza: rozszerzona, mieszkalna część nory, np. lisa, borsuka, wydry»11. przestarz. «graniczny urząd celny»dziś żywe w wyrażeniu: Komora celna.‹z łac.›
Słownik języka polskiego . 2013.