- kwas
- m IV, D. -u, Ms. \kwassie; lm M. -y1. «substancja kwaśna; kwaśny smak; kojarzący się z tym smakiem zapach»
Kwas kapuściany, naturalny.
Czuć kwas.
Czuć kwasem.
∆ Kwas chlebowy «musujący napój chłodzący przyrządzony z osłodzonej wody z dodatkiem chleba razowego i drożdży wywołujących fermentację»przen. zwykle w lm «nieporozumienia, niesnaski, waśnie, zły humor, grymasy, niezadowolenie, dąsy»Kwasy pomiędzy współlokatorami.
Kwasy domowe.
2. «zakwaszony roztwór; zaczyn»Chleb na kwasie.
3. chem. kwasy «związki chemiczne odznaczające się kwaśnym smakiem, zdolnością do barwnych reakcji ze wskaźnikami (barwią lakmus na czerwono) i zdolnością reagowania z niektórymi metalami (z wydzielaniem wodoru) oraz rozpuszczaniem wielu substancji»Kwasy mineralne, nieorganiczne, organiczne.
Elektronowa, jonowa teoria kwasów.
∆ Kwas pruski «lotna ciecz o zapachu gorzkich migdałów, bardzo silnie trująca; w stanie gazowym stosowana jako środek dezynfekcyjny; cyjanowodór»∆ Kwas siarkowy «kwas nieorganiczny, bezbarwna oleista ciecz bezwonna, rozpuszczalna w wodzie, silnie higroskopijna; używany do produkcji nawozów sztucznych, kwasu solnego, materiałów wybuchowych, stosowany w przemyśle jedwabiu sztucznego»∆ Kwas solny «kwas nieorganiczny, wodny roztwór chlorowodoru, bezbarwna ciecz dymiąca na powietrzu; stosowany w przemyśle, m.in. do ekstrakcji rud metali, do trawienia metali, lutowania i w hydrolizie drewna; kwas chlorowodorowy»∆ biol. farm. Kwas askorbinowy «witamina C»∆ Kwas borowy «związek nieorganiczny boru z tlenem, występujący w przyrodzie jako minerał lub jako roztwór; otrzymywany też laboratoryjnie w postaci krystalicznej jako błyszczące łuski, stosowany w medycynie jako środek antyseptyczny; kwas borny»∆ Kwas cytrynowy «związek organiczny tworzący bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie; występuje w wielu owocach (zwłaszcza w cytrynie) lub jest otrzymywany syntetycznie, stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym»∆ Kwas foliowy a. listny «związek organiczny występujący w niektórych tkankach organizmów oraz w wielu pokarmach, działający krwiotwórczo; wyosobniony chemicznie używany jest jako środek leczący anemię»∆ Kwas karbolowy → fenol w zn. 1
Słownik języka polskiego . 2013.