- między
- «przyimek łączący się z rzeczownikami (lub ich równoważnikami) w narzędniku lub w bierniku, używany w odniesieniu do sytuacji przestrzennych i czasowych oraz w odniesieniu do stosunków, powiązań łączących ludzi, rzeczy, fakty»a) «kiedy ktoś lub coś znajduje się w przestrzeni dzielącej dwa obiekty»
Stół stał między oknem a szafą.
Ulica ciągnęła się między domami.
Szedł między łąką a lasem.
Włożyć zakładkę między kartki książki.
Rodzice wzięli dziecko między siebie.
Trzymał bagaż między kolanami.
◊ Czytać coś między wierszami; coś zostało powiedziane między wierszami «domyślać się czegoś, co nie jest napisane wprost, wyraźnie; coś jest w tekście domyślnego, ukrytego»◊ Być, znajdować się itp. między młotem a kowadłem «znajdować się w sytuacji, która z każdej strony grozi niebezpieczeństwem, kłopotem itp.»□ Nie kładź palca między drzwi.b) «kiedy ktoś jest zewsząd otoczony, coś jest zewsząd otoczone innymi istotami lub przedmiotami»Na łące między olchami znajdowała się sadzawka.
Weszli między rozbawiony tłum.
Poszedł w świat, między ludzi.
Między kwiatami uwijały się pszczoły.
◊ Włożyć coś między bajki «uznać coś za rzecz nieprawdopodobną, niebyłą, niemożliwą; nie uwierzyć w coś»c) «kiedy chodzi o wyróżnienie kogoś, czegoś z jakiegoś tła, spośród innych istot lub rzeczy»Słynęła z urody między rówieśnicami.
Jest to najpiękniejszy zamek między gotyckimi zabytkami w kraju.
◊ Między innymi «wyrażenie towarzyszące części zdania wymieniającej coś przykładowo, oznaczającej coś wyróżnionego z wielu przedmiotów, okoliczności itp.»Nie wyjeżdżał za granicę, między innymi z powodu lęku przestrzeni.
d) «kiedy pewne istoty lub rzeczy stanowią zespół, środowisko, do którego ograniczone jest to, o czym mowa w zdaniu»Poszukać między starymi listami.
Nie rób intryg między siostrą a bratem.
Między małżeństwem doszło do sprzeczki.
Pokrewieństwo między nimi było bardzo dalekie.
Między nami kobietami…
◊ Między nami (mówiąc) «w tajemnicy; w zaufaniu, poufnie, a więc szczerze, bez ogródek»◊ Między sobą a) «wzajemnie, w stosunku do siebie nawzajem»Małżonkowie oskarżali się między sobą.
b) «w obrębie pewnej grupy osób, poufnie»Rodzina załatwiła to między sobą.
e) «kiedy pewne osoby lub instytucje uczestniczą w rozdziale czegoś»Podzielił majątek między synów.
Lek rozprowadzono między szpitale.
f) «kiedy pewne osoby, rzeczy, fakty itp. mogą być przedmiotem możliwości czyjegoś wyboru, wahania»Wybieraj między mną a nim.
Przebierała między dziesiątkami strojów.
Wahał się między rozpaczą a nadzieją.
g) «kiedy jakieś zdarzenie, fakt itp. określane są w pewnym przedziale czasowym, w jakichś granicach czasu»Przyjdę między (godziną) drugą a trzecią.
Działo się to między I a II wojną światową.
h) «kiedy coś ma charakter przejściowy, pośredni w porównaniu z czymś innym»Kolor między żółtym a brązem.
Słownik języka polskiego . 2013.