- moda
- ż IV, CMs. modzie; lm D. mód1. «zwyczaj, obyczaj przejściowy, zmienny, przeciwstawiający się dotychczasowej tradycji w danej dziedzinie»
Moda artystyczna, literacka.
Moda w sztuce, architekturze.
Moda na nowoczesność, na kolekcjonerstwo, na tworzywa sztuczne.
2. «styl ubierania się charakterystyczny dla danej epoki, dla określonego terytorium; zespół norm dotyczących zewnętrznego wyglądu człowieka (jego ubioru, obuwia, fryzury), panujących, lansowanych przez pewien czas»Moda damska, męska, dziecięca.
Moda sportowa.
Moda na co dzień.
Awangardowa, wielka moda.
Przelotna, przemijająca moda.
Hołdować modzie.
Iść za modą.
Stosować się do mody.
Wprowadzać jakąś modę.
Moda nastaje, panuje, przemija, kończy się.
Mody się zmieniają.
Moda na długie suknie, na długie włosy.
Dyktatorzy, projektanci mody.
∆ Dom, magazyn mody «przedsiębiorstwo handlowe prowadzące sprzedaż strojów»∆ Kolekcja mody «zestaw strojów proponowanych na nowy sezon przez jakąś firmę lub twórcę w dziedzinie mody»∆ Pokaz, rewia mody «impreza polegająca na publicznej prezentacji najnowszych fasonów odzieży przez modelki i modeli, organizowana w celach handlowych»◊ Coś jest w modzie, wchodzi w modę, wyszło z mody «coś jest modne, powszechnie używane; coś zaczyna, przestaje być modne»◊ pot. (Ostatni) krzyk mody «o rzeczy nowej, oryginalnej co do gatunku, kształtu, fasonu itp., dopiero co wyprodukowanej, zaczynającej wchodzić na rynek: najnowszy krój, fason, model czegoś; nowość»‹fr. z łac.›
Słownik języka polskiego . 2013.