- mur
- m IV, D. -u, Ms. murze; lm M. -y1. «element budowli (np. ściana, sklepienie) lub samodzielna budowla, będąca zwykle ogrodzeniem, wykonane z cegieł, pustaków, kamieni, bloków betonowych itp., układanych na zaprawie lub na sucho (np. połączonych na wpusty)»
Grube mury twierdzy.
Mur betonowy, kamienny.
Mury obronne.
Mur z cegły.
Mury kamieniczek.
Mur domu, zamku.
Mur sklepienia.
Mury piwnic.
Mur cmentarny.
Dziura w murze.
Otoczyć, opasać coś murem.
Przejść, przeskoczyć przez mur.
Stawiać, wznosić mury.
Mury wietrzeją, kruszą się.
∆ Mur chiński «mur graniczny wzniesiony w dawnym państwie chińskim dla obrony przed plemionami koczowniczymi»przen. Odgradzać się od ludzi chińskim murem.∆ bud. Mur oporowy «mur z kamienia, cegieł lub betonu podtrzymujący stok ziemny»∆ Mur pruski «w dawnym budownictwie: ściana budynku o konstrukcji drewnianej wypełnionej ceglanym murem»◊ Stać jak mur «stać bez poruszenia się, nic nie mówić»◊ Ktoś jest jak mur «ktoś jest nieugięty, nieustępliwy»◊ Stać, stanąć murem za (przy) kimś, za (przy) czymś «opowiadać się, opowiedzieć się po czyjejś stronie w sposób zdecydowany, bronić kogoś, czegoś nieustępliwie»◊ Być przypartym, przyciśniętym do muru; przyprzeć, przycisnąć, przyciskać kogoś do muru «być zmuszonym okolicznościami, warunkami do czegoś; zmusić kogoś do wyjawienia prawdy, do zrobienia czegoś; wywierać nacisk na kogoś»◊ Zamknąć coś na mur «zamknąć coś mocno, dokładnie, dobrze»◊ Umawiać się, zrobić coś itp. na mur «zrobić coś z całą pewnością, bez żadnych wątpliwości»◊ Choć głową wal o mur, tłuc, walić głową o mur «zwrot używany na wyrażenie czyjejś bezsilności»◊ Pójść pod mur «zostać rozstrzelanym»◊ Mur-beton! «z pewnością, bez żadnej wątpliwości»□ Głową muru nie przebijesz.przen.Mur obojętności, niechęci, obcości.
Odgrodzić się murem niedostępności.
2. tylko w lm, książk. «budynki, domy murowane»Żyć, przebywać ciągle w murach.
Mury jakiegoś miasta.
◊ Opuścić mury szkolne, mury uczelni «skończyć szkołę, uczelnię»3. sport. «w niektórych grach w piłkę: ustawienie się zawodników drużyny broniącej w szeregu bezpośrednio obok siebie na przedpolu bramkowym, by osłonić bramkę przed strzałem w czasie wykonywania przez przeciwnika rzutu wolnego w pobliżu pola karnego»‹niem. z łc.›
Słownik języka polskiego . 2013.