- ostatni
- 1. «znajdujący się na końcu; kończący jakiś cykl, szereg, jakąś serię itp.; taki, po którym nie będzie innego»
Ostatni z rodu.
Ostatni szereg.
Ostatni seans.
Ostatni pociąg.
Ostatnie egzemplarze książki.
∆ praw. Ostatnia instancja «instancja sądowa, od której nie ma odwołania»∆ Ostatnie słowo oskarżonego, skazanego «wypowiedź podsądnego po mowach obrońcy i oskarżyciela przed ogłoszeniem przez sąd wyroku»∆ rel. Ostatnie namaszczenie «w niektórych wyznaniach chrześcijańskich: sakrament udzielany osobom ciężko chorym»◊ Ostatnia cena «cena, od której nie można odstąpić, której nie można obniżyć; cena ostateczna»◊ Ostatnia deska ratunku «jedyny sposób ratunku, jaki został; ostateczny środek»◊ Ostatnia godzina «śmierć»◊ Ostatni grosz, ostatni szeląg itp. «ostatek, reszta pieniędzy, reszta tego, co się posiada»◊ Ostatni krzyk mody «to, co w dziedzinie mody jest najnowszym osiągnięciem; to, co jest najmodniejsze»◊ Ostatnie słowo «stanowcza, kategoryczna, ostateczna odpowiedź, decyzja, rada»◊ Ostatnia wola «testament»◊ Ostatnimi czasy, w ostatnich czasach «od niedawna, niedawno; ostatnio»◊ Bronić się, walczyć do ostatniej kropli krwi «bronić się, walczyć aż do śmierci»◊ Być na ostatnich nogach «być bardzo zmęczonym, wyczerpanym, ledwo stać na nogach»◊ Do ostatniego miejsca, do ostatniego kęsa, do ostatniej nitki itp. «całkowicie, zupełnie»◊ Dobywać ostatnich sił «robić coś z bardzo wielkim wysiłkiem, być u kresu wytrzymałości»◊ Ktoś jest ostatnią osobą (wchodzącą w rachubę) «ktoś najmniej się do czegoś nadaje, ktoś byłby na końcu brany pod uwagę»◊ Oddać ostatnią koszulę «oddać resztę pieniędzy, majątku, oddać wszystko»◊ Coś jest zapięte, dopięte na ostatni guzik «coś jest całkowicie wykończone, przygotowane»◊ Zedrzeć z kogoś ostatnią skórę «wyzyskać kogoś bez skrupułów, wziąć od kogoś najwyższą cenę»2. «najniższy pod względem wartości, godności; najgorszy»Ostatni gatunek.
Był ostatnim uczniem w klasie.
Nie jest już taki ostatni.
Ostatni ciemięga z niego.
ostatni, ostatnia w użyciu rzecz.1. «ktoś, kto jest ostatnim (jedynym) fachowcem, specjalistą w jakiejś dziedzinie, ostatnim posiadającym jakieś umiejętności»Patrzcie, patrzcie młodzi, może ostatni, co tak poloneza wodzi. (Mickiewicz)
2. «człowiek najniżej stojący pod względem wartości moralnych»zwykle we fraz.: Skląć, zwymyślać kogoś od ostatnich «użyć w stosunku do kogoś słów obrażających, ubliżających komuś»
Słownik języka polskiego . 2013.