- podobny
- \podobnyni, \podobnyniejszy1. «mający pewne cechy zbieżne, prawie identyczne z czymś, z kimś; zbliżony do kogoś wyglądem, przypominający kogoś»
Bardzo, bliźniaczo, uderzająco podobny.
Sen podobny do omdlenia.
Bracia podobni do siebie z charakteru, z usposobienia.
W ruchach jest podobna do siostry.
Podobni jak dwie krople wody.
∆ mat. Figury podobne «takie figury, w których odcinki jednej są proporcjonalne do odpowiednich odcinków innej figury»◊ Podobny jak pięść do nosa «zupełnie niepodobny»◊ Być podobnym do ludzi «być niebrzydkim, nieźle wyglądać»◊ Do czego to podobne? «zwrot wyrażający oburzenie; jak to wygląda? kto to widział? kto słyszał?»2. «taki jak inny (o którym była mowa poprzednio lub który się ma na myśli); będący tego rodzaju, tego typu»Nigdy podobna myśl nie postała mi w głowie.
Pamiętam podobny wypadek.
Rzadko spotyka się buki podobnej grubości.
∆ I temu podobne, i tym podobne «wyrażenia używane przy wyliczaniu kogoś, czegoś, zastępujące wszystkie inne osoby, rzeczy, czynności, mające jakieś wspólne cechy, zbliżone do już wymienionych (skrót: itp.)»◊ Coś podobnego! «zwrot wyrażający oburzenie; jak można! kto to widział!»◊ Nic podobnego! «zwrot wyrażający żywe zaprzeczenie; nieprawda! tak nie jest!»podobna w użyciu rzecz., daw. «to, co jest prawdopodobne; możliwe»dziś tylko w zwrocie: Czy podobna?… «czy jest rzeczą możliwą, prawdopodobną?…»
Słownik języka polskiego . 2013.