- pole
- n I; lm D. pól1. «obszar ziemi przeznaczony pod uprawę, nadający się do uprawy; ziemia uprawna»
Żyzne pole.
Pola uprawne.
Pole pszenicy, żyta.
Orać, uprawiać pole.
Pracować na polu, w polu.
◊ Szukaj wiatru w polu «o kimś lub o czymś zaginionym, schowanym, niemożliwym do odnalezienia»◊ Wywieść a. wyprowadzić kogoś w pole «oszukać, zwieść kogoś»2. «obszar, teren, plac pokryty czymś, przeznaczony na coś»Pole lodowe, firnowe.
Pole wyścigowe.
∆ górn. Pole eksploatacyjne «część złoża przygotowana do wybierania kopaliny użytecznej lub będąca już w eksploatacji»∆ Pole naftowe «obszar występowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, objęty tą samą strukturą geologiczną»∆ wojsk. Pole minowe «teren, na którym założono miny; także: część morza, jeziora itp., gdzie postawiono jedną lub kilka zagród minowych przeciw okrętom nawodnym lub podwodnym»∆ Pole rażenia «przestrzeń, na której tor pocisku nie przewyższa wysokości celu, dzięki czemu skuteczność ognia jest w tym miejscu największa»∆ Pole martwe «część terenu znajdująca się w granicach donośności danej broni, lecz zasłonięta od jej ognia przez odpowiednie ukształtowanie terenu (mur, las, wzgórze)»∆ Pole bitwy, walki «teren, na którym toczy się (toczyła się) bitwa, walka; także: bitwa, walka, bój»◊ Zginąć, odznaczyć się itp. na polu bitwy, chwały «zginąć, odznaczyć się na wojnie, w walce»◊ książk. Dotrzymać pola «wytrwać na placu bitwy; nie cofnąć się»◊ przestarz. Ustąpić komuś pola «ustąpić, zejść z drogi»◊ (do zn. 1 i 2) Szczere, czyste, głuche, gołe, otwarte pole «teren nie osłonięty, nie zabudowany, bezdrzewny»przen. «dziedzina, zakres, teren działania; możność działania; sposobność, okazja»Dać komuś pole do popisu.
Mieć osiągnięcia na polu sztuki.
Pracować na polu społecznym.
Mieć szerokie pole działania a. do działania.
3. «powierzchnia czegoś (lub jej część) wyodrębniona konturami, barwą itp.; płaszczyzna ograniczona czymś»Pole obrazu.
Barwne pola na płótnie.
4. «tło herbu, godła, znaku itp.»Orzeł biały na czerwonym polu.
5. reg. «przestrzeń otaczająca dom; podwórze»Iść, wyjść na pole.
6. fiz. «obszar, w którym każdemu punktowi przyporządkowuje się pewną wartość określonej wielkości»∆ Pole akustyczne «przestrzeń, w której istnieją drgania akustyczne»∆ Pole elektryczne «przestrzeń, w której istnieje stan elektryczny mogący przejawić się w postaci sił»∆ Pole magnetyczne «przestrzeń, w której istnieje stan magnetyczny mogący przejawiać się w postaci sił»∆ Pole widzenia «zespół punktów rzeczywistych w pewnej przestrzeni, widzianych przez oko nieruchome lub obejmowanych przez instrument optyczny; potocznie: przestrzeń obejmowana wzrokiem»7. mat. «nieujemna liczba rzeczywista podporządkowana w jednoznaczny sposób danej figurze, wyrażająca się w jednostkach kwadratowych, np. w m2, km2»Pole kwadratu, prostokąta, trójkąta.
8. sport. «część boiska broniona przez zawodnika lub drużynę; część boiska wyznaczona liniami według przepisów sportowych»Drużyny zmieniły pola.
∆ Pole bramkowe «w piłce nożnej i grach zespołowych: część boiska przylegająca do bramki»∆ Pole karne «w piłce nożnej i grach o podobnych zasadach: część boiska, na której przewinienia popełnione przez drużynę broniącą karane są rzutem karnym»9. sport. «biały lub czarny kwadrat szachownicy; punkt»
Słownik języka polskiego . 2013.