- prawy
- \prawywi1. «znajdujący się po przeciwnej stronie ciała (ludzkiego lub zwierzęcego) w stosunku do tej, gdzie normalnie jest serce; o otoczeniu człowieka: znajdujący się po stronie tej ręki, która (normalnie) jest dalej od serca»
Prawa noga, ręka.
Prawe oko, ucho.
Prawe skrzydło ptaka.
Leżeć na prawym boku.
Uderzyć się w prawe kolano.
Prawa strona chodnika, jezdni, drogi, okolicy.
Prawa strona tekstu, fotografii.
∆ Prawy but, prawa rękawiczka itp. «but zrobiony na prawą stopę, but z prawej nogi; rękawiczka wykonana na prawą dłoń, rękawiczka z prawej ręki»∆ Prawy bok samochodu, prawa burta statku, prawe skrzydło samolotu itp. «bok samochodu, burta statku, skrzydło samolotu znajdujące się po prawej ręce osoby zwróconej twarzą w tym samym kierunku, co przód pojazdu»∆ Prawy brzeg rzeki, potoku itp. «brzeg rzeki, potoku leżący po prawej ręce osoby patrzącej w kierunku ujścia»∆ Prawe skrzydło gmachu, domu itp. «skrzydło znajdujące się po prawej ręce kogoś stojącego tyłem do budowli»∆ Po prawej stronie, z prawej strony «po prawej ręce człowieka, na prawo od osoby patrzącej na coś»∆ W prawą stronę «w kierunku na prawo»∆ mat. Prawa strona równania «część równania następująca po znaku równości»∆ sport. Prawy prosty, prawy sierpowy (prawy sierp) «w boksie: cios prosty, sierpowy zadany przeciwnikowi prawą ręką»◊ Ktoś jest czyjąś prawą ręką «ktoś jest czyimś głównym pomocnikiem, najlepszym doradcą; ktoś jest czyimś zastępcą»2. «o stronie tkaniny, ubrania, papieru, skóry itp.; zewnętrzny, wierzchni, licowy»Prawa strona sukni, palta, serwety, płótna.
Papier po prawej stronie kolorowy.
Odwrócić błam prawą stroną do dołu.
3. podn. «szlachetny, uczciwy»Prawy człowiek.
Ktoś ma prawy charakter.
◊ Iść prawą drogą; zejść z prawej drogi «postępować uczciwie, szlachetnie; przestać być uczciwym, szlachetnym, zdemoralizować się»4. rzad. «konserwatywny, prawicowy»Prawe skrzydło, prawy odłam jakiejś partii.
5. przestarz. «oparty na prawie, zgodny z prawem; legalny, prawowity»Dzieci z prawego łoża, z prawego małżeństwa.
z prawa «z prawej strony»zwykle w połączeniu: Z prawa… z lewa…
Słownik języka polskiego . 2013.