- prędkość
- ż V, DCMs. \prędkośćści1. blmrzecz. od prędkia) w zn. 1:
Prędkość czyichś kroków.
◊ pot. Zrobić coś z prędkości «zrobić coś nie zamierzonego na skutek pośpiechu, przez pośpiech, w pośpiechu»b) w zn. 2:Zlecenie wykonano z należytą prędkością.
c) w zn. 3:Był on znany z prędkości charakteru.
2. lm MD. \prędkośćści«podstawowa wektorowa wielkość fizyczna charakteryzująca ruch ciała; stosunek drogi do czasu, w którym dane ciało tę drogę przebywa»Prędkość pociągu, samochodu, samolotu, statku.
Prędkość wiatru, nurtu rzeki, przepływu cieczy.
Prędkość skrawania (w obrabiarce).
Prędkość od 60 do 120 kilometrów na godzinę.
Parametry prędkości.
Nabierać prędkości.
Samolot zwiększa, wytraca prędkość.
∆ Prędkość kątowa «prędkość ciała sztywnego w ruchu obrotowym, wielkość fizyczna charakteryzująca zmianę kąta obrotu ciała w czasie»∆ Prędkość liniowa (a. chwilowa) «prędkość ciała w ruchu postępowym, pochodna drogi względem czasu (w którym dane ciało tę drogę pokonuje), wielkość wektorowa o kierunku stycznym do toru poruszającego się ciała»∆ Prędkość obrotowa «prędkość kątowa ciała określana liczbą jego obrotów na jednostkę czasu»∆ Prędkość dźwięku «prędkość, z jaką rozchodzą się fale dźwiękowe w określonym ośrodku i w określonych warunkach (np. w powietrzu wynosząca około 330 m na sekundę)»∆ astron. Prędkość kosmiczna «prędkość, jaką musi mieć obiekt kosmiczny (np. rakieta), aby mógł spełnić określone zadanie w przestrzeni kosmicznej»∆ lotn. Prędkość naddźwiękowa «prędkość (statku powietrznego, pocisku itp.) większa od prędkości rozchodzenia się fal dźwiękowych w powietrzu»∆ Prędkość poddźwiękowa «prędkość (statku powietrznego) mniejsza od prędkości dźwięku w powietrzu»∆ Prędkość przydźwiękowa «prędkość (statku powietrznego) zbliżona do prędkości dźwięku w powietrzu»
Słownik języka polskiego . 2013.