- przemówić
- dk VIa, \przemówićwię, \przemówićwisz, \przemówićmów, \przemówićwił - przemawiać ndk I, \przemówićam, \przemówićasz, \przemówićają, \przemówićaj, \przemówićał1. częściej ndk «wygłaszać mowę, przemówienie; zwracać się z mową do jakiegoś audytorium, do grona osób»
Przemawiać porywająco, z zapałem.
Przemawiać publicznie.
Przemawiał do dużego audytorium.
Przemówić na wiecu, na zebraniu.
2. «odezwać się do kogoś, powiedzieć coś, przerywając milczenie»Przemówić do kogoś czule, rozsądnie, serdecznie.
Przemów wreszcie - odezwij się.
Nie powiedziała ani słowa, czekała, żeby przemówił pierwszy.
◊ Przemówić komuś do serca, do rozumu, do sumienia, do rozsądku «powiedzieć w sposób przekonywający do kogoś, tak żeby to dotarło do czyjegoś serca, rozumu, sumienia, trafić do czyjegoś przekonania»◊ Przemawiać za kimś, za czymś, w czyjejś obronie, na czyjąś korzyść a. przeciw komuś, czemuś itp. «popierać kogoś, coś, wypowiadać się za kimś za czymś lub sprzeciwiać się, być przeciwnym czemuś»◊ Coś przemawia za czymś, za kimś a. przeciw czemuś, komuś «coś świadczy na czyjąś korzyść lub przeciwko komuś, dowodzi czegoś, stwarza prawdopodobieństwo czegoś»◊ Coś przemawia do kogoś lub czegoś «coś jest zrozumiałe, wywołuje żywy oddźwięk, wzrusza»◊ Coś przemawia przez kogoś «ktoś daje wyraz czemuś w mowie»◊ pot. Przemówić komuś do kieszeni «dać komuś łapówkę»◊ Coś aż przemawia «coś przyciąga oczy, jest bardzo ładne, harmonijne»□ Przemówił dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu.3. zwykle ndk «przejawiać się w czymś, znajdować wyraz w czymś; uzewnętrzniać się, ujawniać się, odbijać się»Z oczu jej przemawiał gniew.
Z jego twarzy przemawiała złość.
◊ Zazdrość, złość, nienawiść itp. przemawia przez kogoś «czyjeś słowa podyktowane są zazdrością, złością, nienawiścią itp.»4. tylko dk «odzyskać dar mowy»Po wyzdrowieniu chory przemówił.
przemówić się - przemawiać się «zrobić sobie wzajemnie wyrzuty; posprzeczać się, pokłócić się»Przemówić się z kimś.
Głośno przemawiali się o coś.
Słownik języka polskiego . 2013.