- pusty
- puści1. «niczym nie napełniony, nic nie zawierający; przez nikogo nie zajęty, nie zaludniony; bezludny, opustoszały»
Puste pudełka, szklanki.
Pusty żołądek.
Pusty dom, wagon.
Ulice prawie puste.
Puste miejsce.
Pusty teren.
∆ muz. Pusta struna, pusty dźwięk «struna nie przyciśnięta palcem w czasie gry na instrumentach smyczkowych; dźwięk wydobywany z tej struny»∆ techn. Pusty przebieg «przebycie drogi przez pojazd mechaniczny bez załadunku»◊ Pusta kieszeń, kasa itp. «brak pieniędzy, pustki w kieszeni, w kasie itp.»◊ Przyjść, przyjechać itp. z pustymi rękami «przyjść, przyjechać itp. dokądś nie przynosząc komu podarunku»◊ Wrócić skądś z pustymi rękami «wrócić bez niczego, nic nie osiągnąwszy»przen.Puste życie.
Był pusty wewnętrznie.
2. «odznaczający się wesołym, lekkomyślnym usposobieniem; cechujący człowieka lekkomyślnego, wesołego; beztroski, bezmyślny»Pusty chłopak.
Puste zabawy, figle.
◊ Pusta głowa «o kimś bezmyślnym lub lekkomyślnym»◊ Kogoś ogarnia, porywa, chwyta pusty śmiech «ktoś śmieje się szyderczo, złośliwie; niekiedy także: żywiołowo, beztrosko»3. «nie mający żadnej wartości, żadnego znaczenia, na nic się nie przydający; bezcelowy, jałowy, czczy, próżny»Pusta dyskusja, gadanina.
Pusta ciekawość.
◊ Pusty frazes, dźwięk, puste słowa «frazes, słowa bez istotnej treści, nie mające pokrycia w rzeczywistości»puste w użyciu rzecz. tylko we fraz. pot. Przelewać z pustego w próżne «prowadzić rozmowę jałową, o niczym; mówić długo i beztreściwie»□ Z pustego i Salomon nie naleje.
Słownik języka polskiego . 2013.