- rachunek
- m III, D. \rachuneknku, N. \rachuneknkiem; lm M. \rachuneknki, D. \rachuneknków1. «obliczanie, obliczenie za pomocą działań arytmetycznych; działanie na liczbach, liczenie, rachowanie; także liczby, pozycje, rubryki, na których ma się to działanie wykonać»
Prosty, skomplikowany rachunek.
Rachunek pamięciowy.
Rachunki wielocyfrowe.
Omylić się w rachunku.
Ktoś biegły w rachunkach.
Rachunek się zgadza.
∆ ekon. Rachunek ekonomiczny «porównanie nakładów i wyników w różnych wariantach przyszłej działalności gospodarczej i wybór wariantu najkorzystniejszego»∆ mat. Rachunek całkowy «dział analizy matematycznej poświęcony własnościom, technice obliczania i zastosowaniom całek»∆ Rachunek różnicowy «dział matematyki znajdujący zastosowanie w metodach numerycznych związanych z układem tablic matematycznych, rozwiązywaniem równań itp.»∆ Rachunek różniczkowy «dział analizy matematycznej poświęcony badaniu własności pochodnych funkcji i różniczek, technice obliczania pochodnych i ich zastosowaniom»∆ Rachunek prawdopodobieństwa «dział matematyki stosowanej zajmujący się badaniem prawidłowości występujących w zdarzeniach przypadkowych»∆ rel. Rachunek sumienia «przypominanie sobie popełnionych grzechów; tekst ułatwiający to przypomnienie»◊ Mieć, załatwić, wyrównać z kimś rachunki «mieć do kogoś pretensję; mieć, załatwić porachunki»◊ Stracić rachunek «nie móc się doliczyć; stracić rachubę»2. «wyrażony w liczbach stan majątku albo kapitału jako rezultat obrotów finansowych; zapis wpływów i wydatków, konto»Sprawdzić, uporządkować rachunki firmy.
∆ Rachunek bieżący «rachunek (w banku), przez który przeprowadza się wpłaty i wypłaty oraz inne operacje rozliczeniowe»∆ Otworzyć rachunek «dokonać pierwszej wpłaty do banku, zapoczątkowując rachunek bieżący»∆ Mieć otwarty rachunek «dysponować kontem bankowym (zwykle w pewnej wysokości)»∆ Zamknięcie rachunków «zestawienie przychodów i rozchodów instytucji, przedsiębiorstwa za pewien okres; bilans»◊ Kupować, brać coś (w sklepie) na rachunek «kupować na kredyt»◊ Robić coś (np. pić, fundować, umeblować się itp.) na czyjś rachunek a. na rachunek czegoś «robić coś (np. pić, fundować, umeblować się itp.) na czyjeś konto, zobowiązując kogoś do zapłacenia za to rachunku»◊ Coś idzie, szło na czyjś rachunek «coś obciąża, obciążyło kogoś jako sprawcę czegoś»◊ Zdać rachunek z czegoś «zdać sprawę, wytłumaczyć się z czegoś»3. «podsumowany spis należności za towar lub usługi, wystawiony przez sprzedawcę lub wykonawcę usług; należność do zapłacenia»Duży, wysoki rachunek.
Rachunek za telefon, za gaz i elektryczność, za obiad.
Zapłacić, uregulować rachunek.
Wystawić rachunek.
Przedstawić komuś rachunek.
Rachunek wynosi kilkaset złotych.
4. pot. tylko w lm «arytmetyka jako przedmiot nauczania w niższych klasach szkoły podstawowej; matematyka»Dostać piątkę z rachunków.
Odrabiać rachunki.
Słownik języka polskiego . 2013.