- ramię
- n V, D. \ramięmienia; lm M. \ramięmiona, D. \ramięmion1. «staw łączący łopatkę z barkiem wraz z otaczającym go mięśniem; bark»
Szerokie, wąskie, spadziste, proste ramiona.
Iść z czymś (np. ze strzelbą, z kosą) na ramieniu.
Przewiesić, przerzucić coś (np. płaszcz, torbę) przez ramię.
Zarzucić coś (np. szal, chustkę) na ramiona.
Wciągnąć, wtulić głowę w ramiona.
∆ Na ramię broń «komenda wojskowa wyrażająca rozkaz oparcia broni o ramię, bark»◊ Mieć duszę na ramieniu «być w strachu, bać się»◊ Z duszą na ramieniu (np. iść, przyjść dokądś) «bojąc się (np. iść, przyjść dokądś)»◊ Ramię w ramię (z kimś); ramię przy ramieniu (np. iść, walczyć) a) «bardzo blisko siebie; jeden tuż obok drugiego (np. iść, walczyć)» b) «razem, wspólnie, solidarnie dążąc do jednego celu (np. działać)»◊ Rzucić komuś odpowiedź, spojrzenie przez ramię, odpowiedzieć przez ramię «odpowiedzieć komuś, spojrzeć na kogoś, stojąc do kogoś tyłem lub bokiem i odwracając tylko głowę; odpowiedzieć komuś, spojrzeć na kogoś lekceważąco, od niechcenia»◊ Wzruszyć ramionami «zareagować na coś charakterystycznym ruchem ramion, wyrażając w ten sposób lekceważenie, pogardę»◊ Klepać, poklepywać kogoś po ramieniu «traktować kogoś protekcjonalnie, lekceważyć kogoś»2. «część kończyny górnej, od barku do stawu łokciowego; potocznie: cała ręka»Opaska na ramieniu.
Ująć kogoś pod ramię.
Oprzeć się, wesprzeć się na czyimś ramieniu.
Wyciągnąć, wyrzucić, skrzyżować ramiona.
Zarzucić komuś ramiona na szyję.
Objąć, otoczyć kogoś ramionami.
◊ Podać komuś ramię, służyć komuś ramieniem «nadstawić rękę zgiętą w łokciu w celu poprowadzenia kogoś (np. do stołu)»◊ Porwać, wziąć kogoś w ramiona, tulić kogoś w ramionach «objąć kogoś rękami tuląc do siebie, przyciskać do siebie trzymając kogoś w objęciach»◊ Paść, rzucić się sobie w ramiona «objąć się, uściskać się wzajemnie»◊ Przyjąć kogoś z otwartymi ramionami «przyjąć kogoś gościnnie, serdecznie, z radością»◊ Działać, występować z czyjegoś ramienia «działać, występować z czyjegoś upoważnienia, polecenia, w czyimś imieniu, jako przedstawiciel, pełnomocnik»przen. «siła, zwłaszcza wojskowa»Zbrojne ramię narodu.
Dosięgło go ramię sprawiedliwości.
3. «część ubrania okrywająca miejsce od szyi do stawu barkowego»Poszerzyć, zwęzić (np. suknię, ubranie) w ramionach.
Zaokrąglone, wypchane ramiona żakietu.
4. «to, co kształtem przypomina wyciągniętą rękę (w lm: rozłożone ręce); odnoga, rozgałęzienie»Ramię drogowskazu, krzyża.
Świecznik o kilku ramionach.
Ramiona rzeki, drzew.
∆ fiz. Ramię siły «najmniejsza odległość linii działania siły od danego punktu (bieguna)»∆ mat. Ramię kąta «jedna z półprostych tworzących kąt»∆ żegl. Ramię kotwicy «element kotwicy zakończony łapą z pazurem, który po rzuceniu kotwicy zahacza się o dno»5. «element lub część elementu maszyny, urządzenia poruszającego się ruchem obrotowym lub mającego możliwości niewielkiego obrotu»Ramię dźwigu, koparki, obrabiarki.
Ramię semafora.
Ramię cyrkla.
Ramię wycieraczki w samochodzie.
Ramię śmigła.
Ramię adaptera.
∆ Ramię koła «pręt (np. w rowerze) łączący piastę z wieńcem; szprycha»6. zool. «u niektórych głowonogów, szkarłupni itp.: wyrostek ciała będący narządem ruchu lub narządem chwytnym»Ramiona hydry.
Słownik języka polskiego . 2013.