- realizm
- m IV, D. -u, Ms. \realizmzmiezwykle blm1. «postawa życiowa polegająca na trzeźwej, bezstronnej ocenie rzeczywistości, oparta na doświadczeniu i rozumowaniu, pozwalająca na wybór takich środków działania, które prowadzą skutecznie do zamierzonego celu; umiejętność liczenia się w poglądach, zamierzeniach, działaniu z konkretną rzeczywistością, z faktami»
Trzeźwy, życiowy realizm.
Oceniał sytuację z dużym realizmem.
2. filoz. «pogląd w teorii poznania uznający istnienie rzeczywistości obiektywnej (poza umysłem ludzkim i niezależnie od niego), będącej zewnętrznym źródłem poznania»∆ Realizm epistemologiczny «stanowisko w teorii poznania (przeciwstawne idealizmowi subiektywnemu), przyjmujące istnienie rzeczywistości obiektywnej, która jest przedmiotem i źródłem poznania»3. lit. szt. «odtwarzanie w utworze literackim, w dziele sztuki istotnych zjawisk rzeczywistości w sposób zgodny z obserwacją i osiągniętym poziomem poznania»Realizm opisu, sceny.
Realizm szczegółów.
Realizm w literaturze, w sztuce.
Odznaczać się, tchnąć, tryskać realizmem (o opisach, scenach, postaciach utworów).
Realizm panuje, zapanował (w sztuce, w literaturze).
∆ Realizm krytyczny «w literaturoznawstwie marksistowskim: kierunek w literaturze i sztuce drugiej połowy XIX w. i początkach XX w. związany z postępowymi tendencjami społeczno-politycznymi, występujący z krytyką społeczną»∆ Realizm socjalistyczny «kierunek w literaturze, filmie i sztukach plastycznych zapoczątkowany w ZSRR w 1934 r., nawiązujący do realizmu krytycznego i filozofii marksistowskiej, głoszącej zaangażowanie polityczne i ideowe sztuki; socrealizm»‹z śrdwłc.›
Słownik języka polskiego . 2013.