- skok
- m III, D. -u, N. \skokkiem; lm M. -i1. «oderwanie się na chwilę od jakiejś powierzchni poprzez odbicie się nogami; zeskoczenie z wyższego miejsca na niższe»
Skoki kangura, żaby.
Skok z okna.
Biec, pędzić itp. wielkimi skokami.
◊ Jednym skokiem, w kilku skokach podbiec do kogoś, dopaść czegoś itp. «bardzo szybko podbiec do kogoś, dopaść czegoś itp.»◊ pot. Skok w bok «krótkotrwały romans, przygoda człowieka żonatego, mężatki»2. zwykle w lm «nagła zmiana, gwałtowne przejście od jednej sytuacji do innej (często przeciwstawnej, kontrastowej), z jednego położenia w inne, przeciwne; przeskok»Skoki cen.
Skoki temperatury.
3. środ. «wypad rabunkowy; kradzież»Skok na sklep, na kiosk.
4. anat. «część nogi ptaka od goleni do palców»5. zwykle w lm, łow. «nogi zająca»6. sport. «konkurencja w różnych gałęziach sportu, np. w lekkoatletyce, narciarstwie, pływaniu, jeździectwie, polegająca na pokonywaniu jakiejś przestrzeni, wysokości za pomocą odbicia się, oderwania się od ziemi»Skoki spadochronowe.
Skok wzwyż, w dal.
Skok do wody.
Skoki przez przeszkody.
Skoki na nartach wodnych.
Skok o tyczce.
Skoki na dużej, średniej skoczni.
Skoki z trampoliny, z wieży.
Osiągnąć dobre wyniki w skoku w dal.
Wykonywać skoki.
Skoki odbywają się.
* techn. Skok gwintu «odległość między dwoma sąsiednimi zwojami gwintu mierzona równolegle do osi śruby»∆ Skok tłoka «droga, jaką tłok przebywa w cylindrze silnika od jednego zwrotnego położenia do drugiego»
Słownik języka polskiego . 2013.