- stacja
- ż I, DCMs. \stacjacji; lm D. \stacjacji (\stacjacyj)1. «miejsce zatrzymywania się pociągów i innych środków transportu, zwykle wyposażone w perony oraz budynki, w których się znajdują kasy biletowe, przechowalnie bagażu, poczekalnie itp.; dworzec kolejowy, autobusowy»
Stacja kolejowa, autobusowa.
Stacja autobusów dalekobieżnych.
Wysiadać na stacji.
∆ Stacja rozrządowa «stacja do rozrządzania i zestawiania pociągów towarowych na torach specjalnie do tego przeznaczonych»∆ Stacja węzłowa «stacja łącząca co najmniej dwie linie kolejowe»2. «ośrodek, placówka, punkt, instytucja, zakład, urządzenie itp., których działalność jest najczęściej związana z danym terenem lub środowiskiem»Stacja doświadczalna, polarna, sanitarna.
Stacja telewizyjna.
Stacja filtrów.
Stacja ochrony roślin.
∆ Stacja benzynowa, stacja paliwowa «punkt sprzedaży paliwa i smarów dla pojazdów samochodowych, zaopatrzony w odpowiednie urządzenia»∆ Stacja kosmiczna, stacja międzyplanetarna a) «laboratorium w przestrzeni kosmicznej, wyposażone w przyrządy pomiarowe, teleskopy itp. działające automatycznie lub kierowane zdalnie z Ziemi» b) «duży sztuczny satelita mieszczący obserwatorium geofizyczne, astronomiczne itp., mogący stanowić równocześnie rodzaj stacji przesiadkowej dla statków kosmicznych podczas dalszych lotów»∆ Stacja krwiodawstwa «placówka społecznej służby zdrowia przeznaczona do pobierania, konserwowania, przechowywania i przetwarzania krwi dla celów leczniczych»∆ Stacja meteorologiczna «stały punkt obserwacyjny, wyposażony w odpowiednie przyrządy pomiarowe, w którym się dokonuje obserwacji i pomiarów czynników meteorologicznych»∆ Stacja nadawcza «urządzenie służące do wysyłania fal elektrycznych, świetlnych, dźwiękowych; pomieszczenie, w którym się znajduje to urządzenie»∆ Stacja odbiorcza «urządzenie służące do odbioru fal elektrycznych, świetlnych, dźwiękowych; pomieszczenie, w którym się znajduje to urządzenie»∆ Stacja pomp «pomieszczenie, w którym się znajdują pompy, napędzające je silniki, czasem również wyposażenie pomocnicze»∆ Stacja przekaźnikowa telewizji «ośrodek odbiorczo-nadawczy retransmitujący w zasadzie program ogólnokrajowy, ale wyposażony niekiedy dodatkowo we własne urządzenia do nadawania filmów»∆ inform. Stacja dysków «urządzenie będące częścią komputera lub przyłączane do komputera, służące do odczytywania i zapisywania danych na dysku magnetycznym»3. rel. «w liturgii rzymskokatolickiej: ołtarz, posąg, obraz, przed którym zatrzymuje się procesja dla odprawiania modłów»‹łac.›
Słownik języka polskiego . 2013.