- strach
- m III; lm M. -y1. D. -u, B.=M.«niepokój wywołany przez niebezpieczeństwo lub rzecz nieznaną, która się wydaje groźna, przez myśl o czymś grożącym; lęk, obawa, przerażenie, trwoga»
Dojmujący, gwałtowny, instynktowny, nerwowy, niepokonany, obezwładniający, paniczny, potworny, śmiertelny, zabobonny, zwierzęcy strach.
Strach przed kimś, przed czymś.
Strach o kogoś, o coś.
Ktoś blady, ledwie żywy, nieprzytomny, oszalały ze strachu.
Być, żyć w strachu.
Drżeć, dygotać, trząść się, zamierać, zdrętwieć, zemdleć, zgłupieć ze strachu.
Pocić się ze strachu.
Napawać, napełniać, przejmować strachem.
Nabawić się, nabawić kogoś strachu.
Nogi się komuś uginają, serce bije, zęby szczękają ze strachu.
Myśleć o czymś ze strachem.
Poczuć, wzbudzać strach.
Pokonać, przełamać, przezwyciężyć strach.
Nie znać strachu.
Ochłonąć ze strachu.
Strach kogoś ogarnia, przenika.
Strach kogoś bierze.
Strach chwyta, dławi za gardło, jeży włosy, odbiera mowę, ściska komuś serce, tamuje oddech.
Na ludzi padł strach.
◊ Blady strach «bardzo silny strach (wywołujący bladość)»◊ Aż strach, że (aż) strach; strach! «wyrażenia podkreślające intensywność, wielkość itp. jakiegoś zjawiska»◊ pot. (Aż) strach mówić, pomyśleć, patrzeć «to, o czym się mówi, myśli, na co się patrzy wzbudza strach; straszno mówić, pomyśleć o czymś, patrzeć na coś»◊ Mieć stracha «bać się»◊ Pod strachem «bojąc się, obawiając się, w strachu; myśląc, że coś może grozić»◊ Najeść się strachu «przeżyć chwile wielkiego strachu, przerażenia»◊ Napędzić komuś strachu (stracha) «przerazić kogoś»◊ Umierać ze strachu, wulg. robić w portki ze strachu «bardzo się bać»◊ Strach kogoś obleciał «ktoś się przestraszył, przeląkł»◊ Nie ma strachu «nie ma się czego obawiać; nie ma wątpliwości co do czegoś»□ Strach ma wielkie oczy «pod wpływem strachu wyolbrzymia się niebezpieczeństwo»□ Strachy na Lachy «próżno kogoś straszyć»2. D. -a, B.=D.zwykle w lm «według mniemań ludowych: cień, duch zmarłego; upiór, widziadło, mara, zjawa»Opowieści o strachach.
Wierzyć w strachy.
3. D. -a, B.=D.«stare ubranie (czasem i kapelusz) rozpięte na kijach, ustawione w ogrodzie lub w polu dla odstraszenia ptaków, wyrządzających szkody (często w wyrażeniu: strach na wróble)»Wyglądać jak strach na wróble.
Słownik języka polskiego . 2013.