- akcja
- ż I, DCMs. \akcjacji; lm D. \akcjacji (\akcjacyj)1. «zorganizowane działanie zmierzające do osiągnięcia jakiegoś celu»
Planowa akcja.
Akcja masowa, społeczna.
Akcja propagandowa, wyborcza.
Akcja żniwna.
Akcja wzajemnej pomocy, ochrony zdrowia.
Podjąć, prowadzić, przygotować, zorganizować akcję.
Przystąpić do akcji.
Brać udział w akcji.
Akcja przebiega sprawnie.
∆ Akcja socjalna «działalność państwa, związków zawodowych i zakładów pracy mająca na celu polepszenie warunków życia ludzi pracy, umożliwiająca m.in. korzystanie z wczasów, stołówek, przedszkoli itp.»∆ fiz. Zasada akcji i reakcji «trzecia zasada dynamiki Newtona głosząca, że każdemu działaniu towarzyszy równe i przeciwnie skierowane działanie»2. «działanie bojowe; walka, bitwa»Akcja dywersyjna, interwencyjna, partyzancka, zaczepna.
Akcja bojowa, zbrojna.
Brawurowa, niebezpieczna akcja.
Wojsko w akcji.
Wprowadzić samoloty do akcji.
3. «typ fabuły w utworze literackim i filmowym przedstawiający przebieg zdarzeń powiązanych następstwem chronologicznym, więzią przyczynowo-skutkową lub celową»Akcja powieściowa.
Akcja noweli, filmu, sztuki.
Jedność akcji.
Miejsce akcji.
Tok akcji.
Akcja się rozwija, rozgrywa, toczy.
4. «papier wartościowy, dokument stwierdzający prawo do uczestnictwa w spółce akcyjnej, z którego posiadania wynika prawo do dywidendy, uczestnictwa w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy i in.»Akcje kolei żelaznych, kopalni.
Pakiet akcji.
Wartość akcji.
Wypuścić akcje.
Kupić, sprzedać akcje (po jakimś kursie).
Akcje spadają, zwyżkują, stoją dobrze, źle.
∆ Kurs akcji «cena giełdowa akcji, która z reguły jest różna od jej wartości nominalnej, a zależy głównie od wysokości wypłacanej dywidendy»◊ Czyjeś akcje idą w górę «ktoś jest coraz bardziej ceniony, coraz lepiej mu się powodzi»◊ Czyjeś akcje spadają «komuś powodzi się coraz gorzej»5. sport. «w zawodach, w meczu: zagranie ofensywne, atak»Chaotyczne akcje boksera.
Akcja na bramkę przeciwnika.
‹łac.›
Słownik języka polskiego . 2013.