- swobodny
- \swobodnyni, \swobodnyniejszy1. «mogący postępować zgodnie z własną wolą, nie podlegający przymusowi, nie skrępowany; znajdujący się na swobodzie, nie uwięziony, wolny»
Swobodny w decydowaniu, w opiniach, w sądach.
Swobodny wybór.
Swobodny jak ptak, wiatr.
Czuć się swobodnym.
∆ Swobodny oddech «oddech lekki, z głębi płuc»∆ Swobodny przekład «przekład niedosłowny, wolny»◊ Mieć swobodną głowę; (robić coś) ze swobodną głową «nie myśleć o kłopotliwych sprawach; (robić coś) o nic się nie kłopocząc, w spokojnym nastroju»◊ Mieć w czymś swobodną rękę «działać według własnego uznania, według swojej woli»2. «nie związany, nie połączony z niczym; luźny, ruchomy»∆ fiz. Swobodny spadek ciała «spadek ciała niczym nie hamowany»∆ jęz. Akcent, przycisk swobodny «akcent nie związany z określoną sylabą ani morfemem (ruchomy) lub akcent padający na różne sylaby, ale spoczywający na tym samym morfemie (nieruchomy)»∆ muz. Rytm swobodny «rytm asymetryczny nie dający się ująć w takty»3. «odznaczający się swobodą zachowania, nie krępujący się, śmiały; charakterystyczny dla takiego zachowania; niewymuszony, naturalny»Swobodny głos, ton.
Swobodny nastrój.
Swobodna rozmowa.
Iść, poruszać się swobodnym krokiem.
4. «nie krępujący ruchów, niczym nie ograniczony w przestrzeni, wolny od przeszkód; przestronny, otwarty»Swobodna droga, przestrzeń.
Swobodny strój.
5. «niczym nie zajęty, nie wypełniony; rozporządzający czasem; wolny»Swobodna chwila.
Swobodny czas.
Swobodne ręce.
Był w tej chwili zupełnie swobodny.
6. «nie skrępowany zakazami moralnymi; nieskromny, frywolny»Kobieta zbyt swobodna.
Swobodne dowcipy, żarty.
Słownik języka polskiego . 2013.