- szukać
- ndk I, \szukaćam, \szukaćasz, \szukaćają, \szukaćaj, \szukaćał, \szukaćany1. «sprawdzać gdzieś, zwykle w wielu miejscach, czy ktoś lub coś się tam znajduje; starać się znaleźć, odnaleźć kogoś lub coś; poszukiwać»
Szukał jej po całym biurze.
Szukać przestępcy, złodzieja.
Szukać miejsca w pociągu.
Szukać postoju taksówek.
Szukać schronienia, przytułku.
Szukać w kieszeniach a. po kieszeniach.
◊ Szukać czegoś w pamięci «usiłować sobie coś przypomnieć»◊ Szukać słów, odpowiedzi «dobierać odpowiednie słowa, myśleć nad odpowiedzią»◊ Szukać dziury w całym «starać się znaleźć coś złego tam, gdzie go nie ma; dopatrywać się jakichś wad, braków w czymś (kimś) dobrym, wartościowym»◊ Szukać igły (szpilki) w stogu siana «chcieć znaleźć coś drobnego w masie rzeczy, kogoś zagubionego w tłumie»◊ Takiego drugiego ze świecą szukać «o czymś, o kimś wyjątkowym, rzadko spotykanym»◊ Szukać, czego się nie zgubiło, szukać wczorajszego dnia «szukać tego, czego znaleźć nie można, szukać nie wiadomo czego; błąkać się bez celu»◊ Szukaj wiatru w polu «o kimś lub o czymś nie dającym się odnaleźć; ktoś, coś nie da się odnaleźć»◊ rzad. Szukać cudzych (obcych) bogów «udawać się daleko po coś, co można znaleźć blisko; zwracać się do kogoś dalekiego, obcego, gdy to samo można uzyskać w bliskim otoczeniu»2. «dążyć, zmierzać do czegoś, chcieć czegoś usilnie, starać się, zabiegać o coś»Szukać pociechy, pomocy, rady, ratunku.
Szukać prawdy, sprawiedliwości.
Szukać awantur, przygód, zaczepki, zwady, zemsty.
Szukać czyjegoś towarzystwa.
Szukać znajomości z kimś.
Szukać ukojenia, ulgi w czymś (np. w rozrywkach, w zabawie).
Szukać okazji, sposobności do czegoś.
◊ Szukać guza «narażać się na przykrości, na niebezpieczeństwo»◊ Szukać szczęścia «dążyć do poprawienia bytu, do powodzenia»◊ przestarz. Szukać chleba «wędrować w poszukiwaniu pracy, zarobków, środków utrzymania»szukać się «szukać, poszukiwać siebie wzajemnie»Długo się szukali, aż się odnaleźli.
Słownik języka polskiego . 2013.