- średni
- 1. «znajdujący się pośrodku między małym a dużym; pośredni pod względem miary, objętości, ilości, siły, wielkości itp.»
Średni wzrost.
Średnia fortuna.
Średnie tempo.
Średnie pokolenie.
Była średnią w rodzeństwie.
∆ fiz. rad. Fale średnie «fale elektromagnetyczne o długości od 100 do 1000 m»∆ hist. Wieki średnie → średniowiecze∆ Klasa średnia, stan średni «w ustroju klasowym: mieszczaństwo»∆ pedag. Szkoła średnia «szkoła (gimnazjum, liceum, technikum), po której ukończeniu otrzymuje się świadectwo dojrzałości i jest się uprawnionym do ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej»∆ Wykształcenie średnie «wykształcenie uzyskane po skończeniu szkoły średniej»∆ sport. Biegi średnie «w lekkiej atletyce: biegi na dystansie od 600 do 2000 m»∆ Waga średnia «kategoria zawodników o wadze ciała: w boksie 71-75 kg, w zapaśnictwie 73-79 kg, w podnoszeniu ciężarów 67,5-75 kg, w dżudo 79-86 kg»2. «nie wznoszący się ponad przeciętność, nie odbiegający od normy, nie wybijający się; mierny, zwykły; niezły»Średni talent.
Średni uczeń.
Średnia inteligencja.
Średnie zdolności.
Średniej miary (publicysta, uczony).
◊ pot. Średnia przyjemność «przyjemność wątpliwej wartości, licha, marna, żadna»3. «będący ilorazem sumy pewnych składników przez ich liczbę; przeciętny»Średnia głębokość morza.
∆ astr. Średni czas słoneczny «rachuba czasu, której podstawą pomiaru jest doba średnia (średni odstęp czasu między dwoma kolejnymi górowaniami Słońca), liczona od momentu dołowania Słońca»∆ Średnia doba słoneczna «jednostka czasu, okres, w którym Ziemia dokonuje pełnego obrotu dokoła swej osi»∆ meteor. Średnia temperatura roczna «średnia wartość arytmetyczna codziennych pomiarów temperatury w ciągu roku»średnia w użyciu rzecz. «iloraz sumy danych składników przez ich liczbę; przeciętna»Średnia zarobków.
Średnia temperatury.
Średnia urlopowa.
Średnia chorobowa.
∆ mat. Średnia arytmetyczna «iloraz otrzymany z podzielenia sumy danych liczb przez ich ilość»∆ Średnia geometryczna liczb «pierwiastek arytmetyczny n-tego stopnia z iloczynu danych n liczb dodatnich»
Słownik języka polskiego . 2013.