- twardy
- \twardyrdzi, \twardydszy«nie ulegający odkształceniu przy dotykaniu, ugniataniu, zginaniu itp.; słabo uginający się pod naciskiem; nieelastyczny, sztywny»
Twarde drewno.
Twardy materac.
Twarda poduszka.
Twardy chleb.
Twarde narty.
Twarde resory.
Coś twarde jak kamień, jak kość, jak skała, jak stal.
∆ Twarde kartofle, mięso itp. «potrawy ugotowane w stopniu nie wystarczającym do spożycia, nie dogotowane»∆ Czekolada twarda «czekolada nie nadziewana»∆ Meble, krzesła, fotele itp. twarde «meble nie wyściełane, bez obicia»∆ Twardy ołówek «ołówek o pręciku grafitowym z dużą domieszką glinki, odporny na złamanie, dający kreskę koloru ołowianoszarego»∆ Koń twardy w pysku «koń nie dający się łatwo kierować cuglami»∆ Podniebienie twarde «przednia część podniebienia, której okostna jest ściśle zrośnięta z pokrywającą ją błoną śluzową (w odróżnieniu od podniebienia miękkiego)»∆ Twarda woda «woda zawierająca rozpuszczone w niej naturalne substancje (przede wszystkim sole wapnia i magnezu)»∆ jęz. Spółgłoska twarda «spółgłoska, przy której wymawianiu środek języka nie wznosi się ku podniebieniu twardemu»◊ Twardy sen «sen bardzo mocny, z którego się trudno obudzić»◊ Twarde serce «serce nieczułe, nie wzruszające się łatwo; człowiek o takim sercu»◊ Twardy orzech do zgryzienia «sprawa, której załatwienie sprawia dużą trudność; zagadnienie trudne do rozwikłania, rozwiązania»◊ Twarda szkoła «ciężkie, trudne warunki życia, surowa dyscyplina»◊ Mieć twardy kark «być ambitnym, dumnym, nie pozwalać się upokarzać, poniżać»◊ Mieć twardą rękę, być człowiekiem o twardej ręce; rządzić, władać itp. twardą ręką «być człowiekiem surowym, wymagającym dla otoczenia; rządzić, władać surowo, bezwzględnie, despotycznie»przen.a) «zahartowany w trudach; nie poddający się przeciwnościom, nie załamujący się łatwo; niewrażliwy, nieustępliwy»Twardy człowiek.
Twardy żołnierz.
Twardy zawodnik.
b) «uciążliwy, przykry dla kogoś; ostry, surowy, ciężki, bezkompromisowy, bezlitosny»Twarda konieczność.
Twardy przymus.
Twarda dyscyplina.
Twarde życie.
Twarda rywalizacja.
Twarda władza.
Stawiać twarde warunki.
c) «będący objawem, wyrazem czyjejś bezwzględności, nieustępliwości, stanowczości, braku dobroduszności; ostry, nieprzyjemny»Twarde spojrzenie.
Twarde słowa.
Słownik języka polskiego . 2013.