- twój
- + twoja (twa), twoje (twe) D. m n twojego (twego), ż twojej (twej), C. m n twojemu (twemu), ż twojej (twej), B. m=D. a. M., n=M., ż twoją (twą), N. m n twoim (twym), ż twoją (twą), Ms. m n twoim (twym), ż twojej (twej); lm M. m.-os. twoi, ż.-rzecz. twoje (twe), D. twoich (twych), C. twoim (twym), B. m.-os.=D., ż.-rzecz.=M., N. twoimi (twymi), Ms. twoich (twych)(formy ściągnięte mają charakter książkowy) «zaimek dzierżawczy odpowiadający zaimkowi osobowemu ty»a) «należący, odnoszący się do tego, właściwy temu, do kogo się mówi: ty»
Twoje ubranie.
Twój długopis.
Twoje pieniądze.
Twój pogląd.
Teraz twoja kolej.
Twoim zdaniem jest wszystko w porządku?
Czy to nie jest po twojej myśli?
Z twej wypowiedzi wnioskuję, że…
◊ pot. Niedoczekanie twoje! «rodzaj pogróżki»◊ Nie twoja rzecz! Nie twój interes! «nie mieszaj się do tego»b) «taki, w którym ten, do kogo się mówi: ty, jest przedmiotem działania, jest sprawcą, przyczyną czegoś, bierze udział w czymś»Twój przyjazd, wyjazd.
Twoje postępowanie.
Twoja praca.
Twój wynalazek.
Czytałam twój artykuł.
Twoje kłamstwa oburzały ją.
Słyszałem twoje kroki.
Podziwiałem twój czyn.
Młodości! orla twych lotów potęga, jako piorun twoje ramię. (Mickiewicz)
c) «będący w jakimś stosunku do tego, do kogo się mówi: ty, podległy mu, zależny od niego, związany z nim węzłami pokrewieństwa, uczucia itp.»Twój ojciec.
Twój dobry znajomy.
Twój daleki krewny.
Twój uczeń.
Twój przełożony, zwierzchnik.
Twoja szefowa.
d) pot. «odpowiadający temu, do kogo się mówi: ty, będący w jego guście»Twój wybrany aktor.
Twój rodzaj powieści.
Twój typ przedstawienia.
Dziś twoje ulubione potrawy.
◊ Ten twój (np. gość, protegowany, pomysł itp.) «określenie używane dla wyrażenia dezaprobaty, lekceważenia kogoś lub czegoś związanego z osobą, do której się mówi: ty»twój, twoja w użyciu rzecz., gw. «twój mąż, twoja żona»twoje w użyciu rzecz., pot. «to, co należy do tego, do kogo się mówi: ty; co jest jego własnością, co jego dotyczy»Co twoje, to i moje.
◊ Twoje na wierzchu, na twoje wyszło «ty miałeś rację, stało się tak, jak ty przewidywałeś»twoi w użyciu rzecz., pot. «ludzie bliscy dla tego, do kogo się mówi: ty; rodzina, przyjaciele; podwładni»Przesyła pozdrowienia dla ciebie i twoich.
Twoi dbają o ciebie.
Kiedy twoi wracają?
Ilu z twoich awansowało?
Słownik języka polskiego . 2013.